Zákon stanovuje, že povinnost přezutí na zimní pneumatiky je použitelná u těch vozidel, která vyjedou na vozovky v období mezi 1. 11. a 31. 3., a to za předpokladu, že se na vozovce vyskytuje souvislá vrstva sněhu, námrazy, či ledu, či kdy řidič může předpokládat, že během jízdy narazí na takový úsek cesty, kde bude souvislá vrstva sněhu či ledu. To tedy znamená, že ne vždy je nutné mít zimní obutí. Řidiči ve městech tedy za zimní sezónu nemusí mít potřebu pneumatiky přezout, nicméně nelze dopředu předpokládat, jak se počasí během naoko vypadající téměř jarní vyjížďky změní. 

Zákonná úprava

Zákon udává, že všechna vozidla kategorie M a N, tedy vozidla se 4 koly, musí mít ve stanoveném období a za splnění podmínek přezutí na zimní pneumatiky. Někteří řidiči se pokoušejí zákon obejít tím způsobem, že obují pouze jednu nápravu do zimních pneumatik, tím se ale vystavuje zvýšenému nebezpečí a zároveň pokutě, která se pohybuje do výše 2000 korun a přidělení 1 trestného bodu.

Zahraničí

V případě, že se rozhodnete jet během zimního období do zahraničí, je dobré myslet na tamější úpravu povinnosti vybavení zimními pneumatikami. Ta platí například v Rakousku, Německu a Itálii, naproti tomu například ve Velké Británii a Francii je zimní přezutí pouze doporučené.

Celoroční pneumatiky

Řešením pro ty, kteří nechtějí řešit sezónní přezouvání, je použití takzvaných celoročních pneumatik. Ty kombinují konstrukci letních pneumatik společně se zimní směsí a dezénem. Nicméně je třeba brát v potaz jejich funkci, která není na zledovatělém povrchu natolik kvalitní, jako funkce pneumatik zimních.

Související