Omluvu za nerovné zacházení chce po střední zdravotnické škole v Praze 10 její bývalá studentka Ahmednuur Ayan Jamaalové, původem ze Somálska.

Ředitelka školy Ivana Kohoutová jí zakázala mít ve škole hidžáb, jelikož školní řád zakazoval nošení jakýchkoliv pokrývek hlavy. Dívka proto před třemi lety ze školy raději odešla, letos počátkem roku se pak rozhodla žádat od školy omluvu.

Soud začal případ projednávat ve středu ráno za tak velkého zájmu, že musel zvolit největší soudní síň. Dorazili například někteří představitelé ODS, včetně Václava Klause mladšího či poslankyně Jany Černochové, neúspěšný kandidát do senátu František "Čuňas" Stárek nebo zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. K podpoře ředitelky pak vyzvala i iniciativa Naštvané matky.

Tomu, že se děje něco zvláštního, nasvědčoval už obří dav před bezpečnostními rámy.

Před soud Jamaalová nepřišla, dostavila se jen její advokátka Radka Korbelová. Když se však před jednací síní objevila jiná dívka v muslimském šátku, část ze shromážděných ji považovala za Jamaalovou a začala na ni útočit a vyzývat ji, aby se vrátila do Afriky.

"Proč? Já se tady narodila," divila se perfektní češtinou a usmívala se. "Sundejte si ten šátek, když říkáte, že vám o něj nejde," opakovaně hlasitě vyzývala zhruba šedesátiletá žena. "Právě kvůli takovým lidem jako vy si ho nechám," reagovala dívka klidným hlasem. "Takže jen provokujete," dodala žena.

I další útoky lidí odrážela s klidem. "V životě bych si vás nedovolila soudit, jak vypadáte, jak to děláte vy," reagovala na hlasité protesty. "Jestli jste dobrá, nebo špatná zdravotní sestra, nezávisí na tom, co máte na hlavě," dodala, zatímco si chvílemi upravovala šátek, který měla volně přehozený přes hlavu a padal jí.

Vzápětí se ukázalo, že nejde o muslimku, ale místopředsedkyni Strany zelených Moniku Horákovou. "To, že žijeme v Praze, v Evropě, znamená, že si můžeme nosit na hlavě, co chceme. To je ta svoboda," vysvětluje a poukazuje na to, že zdravotnictví má zcela jiné problémy než to, co nosí člověk na hlavě.

Krátce po deváté se více než stovka shromážděných přesunula do jednací síně.

Původně se mělo líčení konat v malé jednací síni v prvním patře, ale kvůli očekávané účasti soud na poslední chvíli určil největší jednací síň, která se zaplnila do posledního místa.

Mezi účastníky byli i lidé, které svolala iniciativa Naštvané matky, či několik desítek studentů škol, kteří přišli na exkurzi.

V síni ale chyběla Jamaalová, ústřední postava procesu, zastupovala ji advokátka Korbelová.

"Moje klientka byla nepřímo diskriminována v přístupu ke vzdělání z důvodu víry," začala číst žalobu Korbelová, zatímco se z řad diváků ozýval nesouhlasný hukot.

Rodiče Jamaalové spolu s ní uprchli ze Somálska a dívka se před třemi lety přihlásila na Střední zdravotnickou školu v Praze 10.

Zpočátku se se školou dohodla, že bude mít šátek jen ve škole – při praxi bude chodit bez něj. Jenže vzápětí si ji a další spolužačku muslimského vyznání ředitelka předvolala a začala trvat na tom, aby v souladu se školním řádem ve škole přestaly šátek nosit. Když to dívka odmítla, ředitelka ji vyzvala k odchodu ze školy.

Myslela si, že je Česko tolerantní

"Myslela, že v zemi, která se nazývá demokratická a tolerantní, bude moci bez problémů žít a vykonávat práci, kterou si vybere. Toto jí zde ale bylo upřeno z důvodů, které nejsou dány zákonem," řekla Korbelová.

Advokátka poukázala i na úpravu v Evropě. "Nejvyšší správní soudy ve Velké Británii, Belgii, ale i dalších státech se už vyjádřily k tomu, že nepřijetí na školu nebo vyloučení kvůli víře jsou diskriminační," řekla a připomněla, že sportovní muslimské šátky jsou připuštěny i na olympijských hrách.

Kromě omluvy požaduje studentka i odškodné.

"Pouhá omluva nemůže stačit. Musí to být dostatečně odrazující pro podobné případy v budoucnu," uvedla Korbelová za hukotu soudní síně s tím, že požaduje symbolické odškodné šedesát tisíc korun.

Jamaalové se zastala i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, která označila postup školy za diskriminační. Právě po jejím stanovisku se dívka rozhodla školu zažalovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 20 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.