Symbolicky přesně v deset hodin a deset minut sestoupil textař a skladatel Michal Horáček do podzemí industriální staré budovy čistírny odpadních vod v Praze a oznámil, že se definitivně rozhodl ucházet o post prezidenta.

"Mému rozhodnutí předcházely mnohé cesty za lidmi po celé zemi. Lépe jsem pochopil, jak různorodé zájmy máme. Potěšilo mě, že jako lidé jsme různí a máme různé představy, a ve svobodné společnosti musíme mít právo své názory uplatňovat. Zároveň jsem ale poznal, že máme spoustu zájmů společných," pokračoval.

O kandidatuře začal podle svých slov uvažovat od letošního dubna. Následně jezdil po republice. "Hodně jsem se učil," řekl.

Horáček uvedl, že chce co nejvíce spojovat lidi a za nejhorší ze všeho považuje v politice mstivost. "Chci mstivost odstranit z našeho života, chci být spojovatelem, chci, abychom dodržovali závazky vůči EU a NATO," podotkl s tím, že se nechce nijak vymezovat proti Miloši Zemanovi.

"Zas a dále budu jezdit za lidmi, setkal jsem se s mnoha lidmi, to je celá moje kampaň," uvedl. "Věřím, že službu ve funkci prezidenta lze vykonávat slušněji, kompetentněji a k lidem všech názorů vstřícněji než doposud. Věřím v to, že každý z nás potřebuje respekt od ostatních členů naší pospolitosti, ale především od hlavy státu," uvedl Horáček, který plánuje platit kampaň rodinnými penězi. 

Celé prohlášení poslouchala jeho manželka, která za ním následně přišla k pultíku a prohlásila, že jej plně podporuje. V pozdějším rozhovoru s novináři řekla, že je připravena svému muži co nejvíce pomáhat a případně se zapojit také do kampaně. Osobně považuje za velmi důležité například téma pomoci opuštěným dětem.

Po řadě dotazů Horáček tiskovou konferenci ukončil a odkázal na svou předvolební brožurku, v níž popisuje, kterých devět bodů považuje ve svém programu za nejdůležitější. Odmítl přitom, že by jeho názory byly příliš obecné nebo že by jeho nevýhodou bylo to, že se poslední léta pohybuje mimo politiku.

"Považuji za velmi dobré, že jsem byl mimo politiku, která tady byla v posledních dvaceti letech," tvrdí.

Horáček chce být nadstranickým kandidátem a náklady na kampaň nést sám, zřídí kvůli tomu speciální transparentní účet. Kandidatura má být "radikálně transparentní", Horáček předloží lustrační osvědčení, majetkové přiznání, výpis o plnění povinností na vysoké škole či zprávy o zdravotním stavu.

Zatím není jasné, zda Horáček ve volbách vyzve i současnou hlavu státu. Miloš Zeman se chce ke svému možnému pokusu o druhé funkční období na Pražském hradě vyjádřit až příští rok v březnu. Kandidaturu již oznámili podnikatel Igor Sládek či lékař a občanský aktivista Marek Hilšer.

Související