Složitá česká legislativa není pro laiky, myslí si ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). "Zákony už dávno nejsou a už nikdy nebudou pro laiky. Specializované zákony jsou prostě pro profesionály. Profesionál si s častými novelizacemi poradí," řekl ministr na druhém ročníku konference Česko: Jak jsme na tom?, kterou v Národní galerii uspořádal Aspen Institute.

Pelikán tak reagoval na slova soudce Nejvyššího správního soudu Karla Šimky, který složité a nepřehledné zákony a jejich časté úpravy označil za jednu ze slabin české správy. Jako příklad uvedl zákon o daních z příjmu, který byl po revoluci novelizován už téměř dvěstěkrát. "Daně se samozřejmě musí novelizovat, protože jsou výsostně politické téma. Nicméně číslo 200 je poněkud vysoké. Jen v letošním roce už máme za sebou šest novelizací," podotkl Šimka.

 

Aspen banner

Z další slabou stránku považuje to, že ve státní správě chybí dlouhodobá shoda a koncepce. To potvrdil i Pelikán, který sám při nástupu do funkce koncepce práce ministerstva hledal. "Žádné tam nebyly. Tak jsem začal hledat lidi, kteří mají koncepce v hlavě, jen je doteď nechtěl nikdo slyšet. Ti tam také nebyli. Tak jsem začal hledat lidi, kteří, když se jim řekne, tak se zamyslí a koncepce vytvoří. Ani ti tam nebyli," popsal ministr, který má za to, že jemu se už daří toto pomalu měnit.

Vyznat se v pravidlech a regulích je podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého těžké i pro české firmy a živnostníky. "Připravujeme věc, která odráží spletitý právní systém a neschopnost podnikatelů, především těch menších a středních, se v tom zorientovat. Říkáme tomu právní elektronický systém pro podnikatele," uvedl Dlouhý.

Systém by měl fungovat tak, že po zadání IČO vygeneruje podnikateli jeho povinnosti s třicetidenním předstihem. "Zákonnou normu už máme připravenou, s pomocí poslanecké iniciativy ji příští měsíc budeme předkládat v parlamentu. Hospodářská komora to chce udělat sama, bez nároku na nějaké peníze. Jen ať nám ten zákon schválí," přeje si šéf komory.

Související