Do pěti let by studenti gymnázií a lyceí měli kromě češtiny povinně maturovat také z cizího jazyka a z matematiky. Oproti původnímu plánu se maturitě z matematiky zatím vyhnou studenti středních odborných škol a nástaveb. Ministryně školství to oznámila na konferenci Školství 2017.

V úterý vládě předloží dvě varianty. Buď se ostatní střední školy kromě zdravotnických, sociálních a uměleckých oborů přidají v roce 2022, nebo až o dva roky později, v roce 2023.

Povinná maturita z matematiky se původně od roku 2021 měla týkat sedmdesáti procent studentů, povinná měla být zhruba u šedesátky z více než stovky oborů. Výjimku měli mít studenti uměleckých či textilních škol, obory pedagogické, gastronomické nebo veterinářství.

Odborné školské asociace ale s odkládáním a s výběrem studentů, kteří nebudou muset povinně maturovat z matematiky, nesouhlasí. 

"Řeklo se, že maturitu z češtiny, cizího jazyka a matematiky by měli mít všichni kromě studentů uměleckých oborů. Teď se seznam oborů neustále mění," kritizoval změny v maturitě z matematiky předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

O návrzích na odklad maturity pro odborné školy bude v úterý dopoledne hovořit s premiérem, s kterým má bilanční schůzku.

"Předložím mu úkoly, které se nám povedlo splnit, a ty, které plánujeme," uvedla ministryně. Probírat budou tedy také reformu financování regionálního školství, zvyšování platů učitelů, podporu odborného a technického vzdělávání či kariérní řád.  

Nejdříve výuku matematiky zlepšíme, říká ministryně

Valachová nechce matematiku na odborných školách dřív, než budou lépe připravené. "Chci, aby se nejdříve naplno rozběhla reforma financování mateřských, základních a středních škol, která by měla odstartovat v letech 2018 až 2019. V tu chvíli by měl skončit absurdní hon na žáka, protože za ně školy dostávají peníze," oznámila ministryně.

V rámci připravované změny financování základních a středních škol budou školy dostávat peníze podle počtu odučených hodin.

Chce také více sjednotit výuku a rozjet ve školách dělenou výuku matematiky podobně, jako to dnes funguje u cizích jazyků. Ředitelé škol by měli dostat peníze na dva učitele matematiky na třídu.

"Matematika nemá být o memorování, ale o úspěšném nácviku analytického a logického myšlení. Už jsme předložili kroky, které by dělení tříd na matematiku měly umožnit," uvedla už dříve ministryně Valachová. Peníze na výuku v menších skupinách by měly být zajištěny od roku 2018.

Letos si maturitu z matematiky dobrovolně vybralo jen 27,2 procenta maturantů, zbytek si zvolil cizí jazyk. Loni skládalo zkoušku z matematiky 30 procent studentů, z toho čtvrtina neuspěla.

Související