Šest týdnů kolovala po sociálních sítích petice za zrušení elektronické evidence tržeb. S deseti tisíci podpisy ji ve středu přebrali tři senátoři. Jeden z nich, Ivo Valenta, označil případné zrušení EET za největší bonus pro živnostníky. "U profesí, jako jsou malíři nebo kadeřnice, by to bylo velké vítězství," řekl Valenta. 

Senátor za ODS Miloš Vystrčil míní, že převzetím petice se Senát pokusí na poslední chvíli zatáhnout za záchrannou brzdu. "Zákon předpokládá, že všichni podnikatelé jsou nepoctiví. Tím se dá podnikatelské prostředí jen zhoršit," uvedl.

Jan Horník za hnutí STAN uvedl jako další důvod ke zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb to, že senátorům doposud nikdo z ministerstva financí nedokázal odpovědět třeba na dotazy, kolik bude zavedení EET stát. Zmínil například nejasné výběrové řízení na dodavatele systému, do kterého budou živnostníci posílat elektronickou cestou vydané účtenky. "Nakonec to celé vzniká na platformě firmy IBM z roku 1993," řekl Horník.

Iniciátor petice Ivo Hucl řekl, že podpisovou akci spustil kvůli pocitu, že se s EET vrátí země před rok 1989. "Ne špehování, ale důvěra je součástí budování demokratického státu," dodal.

Zatím není jasné, kdy se petice a následně návrh na zrušení EET dostanou na program jednání Senátu; podle Vostrčila je nepravděpodobné, aby to bylo ještě na prosincové schůzi.

"Navrhneme však, aby se lhůta na projednání na senátních výborech zkrátila na poloviční dobu, tedy třicet dní," dodal Valenta.

Související