Koncem letošního března se dva počítačoví odborníci, Martin Maloš a Ladislav Pelcl, kteří jsou zaměstnaní v jedné z českých bank, rozhodli protestovat proti chování Číny v Tibetu a Tchaj-wanu. "Rozhodli jsme se s kolegy jako formu protestu vyvěsit vlajky," uvedl Maloš. Vlajky vyvěsili v šestém patře administrativní budovy v pražském Karlíně, proti hotelu Hilton, kde čínský prezident během své návštěvy bydlel.
Jejich akce měla nečekanou odezvu. Během deseti minut dorazila policejní hlídka a přikázala jim vlajky sundat. Odůvodnila to neobvykle - že přes ně nemohou vidět odstřelovači, kteří čínského prezidenta chrání. "Velice nevybíravým způsobem nás donutili je sundat," kroutí hlavou Maloš.
Když se pak oba snažili získat vysvětlení, proč policistům nevadí zatažené žaluzie, dostalo se jim prý výhrůžek. "Jen říkali, že jestli budeme provokovat, tak nás odvedou na služebnu," dodal Maloš.
Termovize nevidí skrz papír
Oba proto podali stížnost na policii a žádali vysvětlení zákroku. A také toho, proč policii vadila vlajka o velikosti formátu A3 a ne již dvě až dolů stažené žaluzie na sousedních oknech.
Ale policie jejich stížnost zamítla. "Uvedli, že žaluzie nebyl problém, že termovize přes ně vidí a přes vlajku nevidí," popisuje Maloš. S kolegou se proto obrátili na soud a chtějí, aby konstatoval, že zákrok policie byl nezákonný. Kromě samotného příkazu k sundání vlajky žalují i to, že je bezdůvodně kontrolovala a nedovolila jim si jejich zákrok natáčet.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 50 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.