Novela zákona o spotřebitelském úvěru zlepšuje postavení spotřebitelů hned několika způsoby. Na straně poskytovatelů se nově objevuje jednotná informační povinnost, dále nově nabízí možnost vždy předčasně splatit úvěr. Podle Víta Mikoláška z Partners se ale na trhu mohou najít pokusy o to, jak úpravu obejít.

Novela

Ochrana spotřebitele, kterou má novela poskytnout, se projevuje hlavně ve dvou případech. Prvním případem je zjednodušení procesu výběru úvěru, který je nově díky standardizovaným formulářům přehlednější. Takový formulář obsahuje jednoduché údaje o produktu, díky tomu může spotřebitel úvěry lépe srovnávat.

V neposlední řadě je spotřebiteli umožněno, aby vždy měl možnost předčasně úvěr splatit. V odůvodněných případech dokonce bez poplatků, v ostatních případech je poplatek regulovaný.

Novela omezuje hlavně nepoctivé poskytovatele úvěrů. Ti už nemohou poskytovat úvěry za účelem dostání dlužníka do dluhové pasti, nicméně i takoví lidé našli způsob, jak zákon obejít.

Podnikatelský úvěr

Nová úprava se nevztahuje na podnikatelské úvěry, proto někteří poskytovatelé mohou po spotřebiteli požadovat IČO, na které bude půjčka uvedena. „Takoví lidé půjčují jen v případě, že si člověk udělá živnost a půjčí si na IČO,“ uvádí Vít Mikolášek, ředitel úseku právních služeb z Partners. Nadále však upozorňuje, že takový podvod je poměrně lehce vypátratelný, pokud se prokáže, že v účetnictví podnikatele úvěr není zapsaný, či pokud neodpovídá účetnictví celkově.

Související