Progresivní zdanění pro lidi i firmy nebo zálohované výživné jsou recepty sociální demokracie na úspěch v příštích volbách. Sobotní zasedání ústředního výkonného výboru se podle sociálních demokratů neslo v duchu hledání programu, který by dokázal obstát v souboji s hnutím ANO. Nesplnila se tak obava některých straníků, že shromáždění bude o stínání hlav a bratrovražedných bojích.

Vedení sociální demokracie v Praze nejvíce mluvilo o tom, co všechno hodlá udělat, aby zvrátilo současný velký náskok hnutí ANO před ČSSD – jak ukazují průzkumy veřejného mínění. "Chceme mimo jiné zvýšení minimální mzdy, důstojný nárůst platů ve veřejném sektoru, budeme prosazovat zákon o zálohovém výživném, zákon o bezplatné právní pomoci, zákon o navýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné i další věci," uvedl Sobotka.

Sociální demokraté také hovořili o tom, že kvůli srovnání nerovností by měli bohatší platit vyšší daně, lidé s nízkými a průměrnými příjmy by měli naopak mít odvody nižší. "Pokud jde o konkrétní výši pásem, sociální demokracie bude jednotlivé části daňové reformy zveřejňovat během jara, progrese se bude týkat fyzických i právnických osob," řekl Sobotka.

Podle něj však bude pro ČSSD klíčová politika zvyšování mezd a platů v České republice. "My si v žádném případě nepřejeme, abychom byli do budoucna levnou dílnou Evropy, jak je to velmi často dnes. Potřebujeme, abychom konkurovali nikoli nízkými platy, ale abychom konkurovali znalostmi, dovednostmi, schopnostmi a dobrým prostředím pro investice," uvedl předseda ČSSD.

Bohuslav Sobotka ubezpečuje, že strana je jednotná a připravená co nejlépe uspět ve volbách v příštím roce. "Těší mě, že jsme se na směru shodli. To je dobrý základ pro to, aby sociální demokracie na sjezdu vystupovala jednotně a abychom dali voličům jasný signál v podobě srozumitelného a jednoduchého programu, se kterým do příštích voleb půjdeme," tvrdil Sobotka s tím, že jeho strana má velkou odpovědnost vůči lidem s průměrnými a podprůměrnými platy. "Tito lidé potřebují silnou sociální demokracii," prohlásil Sobotka po jednání.

Podobně mluvil také první místopředseda strany Milan Chovanec. "Více než 30 debatujících mohlo vyjádřit své pocity a názory. Musím říci, že směr debaty byl jednoznačný. Byla to debata o programu, o tom, kam směřujeme – o tom, co bylo, velmi okrajově. Ani jsme neprali špinavé prádlo, ani jsme nestínali hlavy, ani jsme nevolali po něčím odvolání, hledali jsme věcná východiska pro politiku sociální demokracie," uvedl Chovanec.

Pokud jde o prohrané krajské a senátní volby, šéf ČSSD se k nim už nechtěl příliš vracet, stejně jako dříve tvrdil, že byly ovlivněné tím, že sociální demokracie nesla v krajích osm let "vládní" zodpovědnost. "Jedna z věcí, která negativně ovlivnila náš volební výsledek, byl fakt, že jsme ve vládě udělali spoustu věcí, prosadili jsme velkou část našeho programu, ale nebyli jsme schopni to politicky prodat. Spíše z úspěchů a dobrého fungování vlády těžil náš koaliční partner, který nás nakonec v krajských volbách porazil," řekl Sobotka.

Související