Někteří podnikatelé hledají způsob, jak i po zákazu segwayů vozit turisty po pražských památkách. V ulicích se tak začaly objevovat skupinky lidí na elektrických koloběžkách, které obdivují dominanty hlavního města.
"Připravovala jsem se na zákaz segwayů. Nechtěla jsem porušovat paragrafy, a tak zkouším klientům nabídnout koloběžky. Je ale otázka, jestli se to chytne," řekla HN podnikatelka Zuzana Eliášová z firmy SegwayTrip, která se zároveň angažuje i v Asociaci Segway ČR.
O úplnou náhradu se však nejedná. Segwaye jsou podle Eliášové oproti koloběžkám "sexy", a turisté je právě proto vyhledávají. Někteří jsou tak novou nabídkou zklamáni a raději dlouho dopředu objednanou jízdu zruší.
Společnost Prague Segway Tours zase začala na svých webových stránkách lákat na Harley Scooters − obří koloběžku připomínající slavné motorky. "Připadejte si jako Dennis Hopper a Peter Fonda při nezapomenutelné jízdě. Prohlídky s Harley Scootery po městě se blíží," láká novinka.
Blíže se však k plánu nikdo z firmy vyjadřovat nechtěl. "Majitel to nebude komentovat. Uvidíme, jak se situace vyvine," odpověděla neurčitě Lucie Mojžíšová k chystanému rozšíření nabídky speciálních vozítek.
Na rozdíl od segwayů se elektrické koloběžky řídí stejnými pravidly jako kola. To znamená, že by turisté neměli jezdit například po chodnících. "Výskyt elektrokoloběžek a tříkolek strážníci městské policie již v centru metropole zaznamenali. Zatím jsme ale neměli žádné incidenty," popsala mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.
Hledání alternativy k segwayům nepřekvapuje pražského radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD). "Samozřejmě očekávám, že to bude podobné jako v Berlíně a jiných městech a ty stroje (segwaye) se nahradí něčím jiným," míní. Zákazy vozítek ale podle něj nic neřeší. "Musí se nastavit řád pro všechny způsoby elektromobility. Jde o to, aby Česká republika k problému zaujala nějaké stanovisko."
Od začátku víkendu, kdy "bezsegwayová" zóna začala platit, se turisté na zakázaném vozítku v centru Prahy téměř nevyskytují. Strážníci kvůli nim sice posílili hlídky v ulicích a v sobotu chytili 16 lidí, kteří příkaz nerespektovali, v neděli však už nenarazili na nikoho. I když Praha začala majitele firem před vyhláškou varovat měsíce dopředu, vešla v platnost až v pátek, kdy město nainstalovalo přes 600 zákazových značek.
Provozovatelé segwayů považují vyhlášku za nezákonnou a chtějí se obrátit na ministerstvo dopravy, aby upřesnilo její výklad. Asociace Segway ČR, jejíž součástí je 25 firem, také plánuje podat na Prahu žalobu kvůli ušlým ziskům.