Když si chtějí starší studenti na gymnáziu v Ostravě-Hrabůvce koupit sušenky, musí prodavačku požádat o "podpultové zboží". Víceletá gymnázia se tak vypořádávají s vyhláškou, která zakazuje prodej nezdravých potravin na základních školách. "Podle takzvané pamlskové vyhlášky je zakázáno nezdravé zboží i nabízet, takže prodavačka ho má schované a dává ho jen na vyžádání starším studentům," popisuje ředitelka gymnázia Šárka Staníčková.
Už se tak připravují na leden, kdy bude dodržování pamlskové vyhlášky závazné. Prosadil ji exministr školství Marcel Chládek, aby se dětem neprodávala káva, chipsy či nezdravé majonézové bagety. Jenže definice "zdravých potravin" ve vyhlášce je tak přísná, že se tam nevejde ani celozrnné pečivo, některé bílé jogurty či müsli sušenky.
Rodiče i studenti rozjeli petici
"Pokud se to nezmění, budeme muset bufet zavřít, protože jen tržby od starších studentů ho neuživí," říká Staníčková. S pamlskovou vyhláškou nesouhlasí. Stejně jako většina ředitelů. "Máme výborně fungující školní občerstvení. Neprodávají se žádné energetické nápoje ani nic výrazně nezdravého. Sortiment je široký včetně ovoce či jogurtů. Ještě si však pamatuji na dobu, když ve škole občerstvení nebylo. Vyskočit oknem v přízemí a doběhnout za roh pro hamburger či hranolky se za přestávku pohodlně stihne," píše v dopise ministerstvu zdravotnictví a školství ředitel Malostranského gymnázia Tomáš Ledvinka. V sobotu na webových stránkách školy také zveřejnil petici rodičů, kteří žádají zrušení pamlskové vyhlášky. Nyní ji podepsalo už přes 800 lidí.
Za nespokojence se postavila také poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která chce navrhnout pozměňovací návrh, který by rozhodnutí o tom, co se má prodávat v bufetu či v automatu, nechal na školní radě. "Jistě bohulibý účel vyhlášky se zcela minul s praxí. Místo aby se v tuto chvíli školy připravovaly na její plnění a zlepšovaly sortiment potravin ve školních bufetech, drtivá většina škol prodejní místa ze strachu před postihem ruší," říká poslankyně.
Její návrh podporuje i Asociace ředitelů gymnázií. "Je to nesmysl, studenti si nezdravé jídlo koupí jinde nebo si ho přinesou přímo z domova. My to vyřešíme cedulí, která bude oznamovat, že prodej nezdravých potravin je mladším studentům zakázán," říká předsedkyně asociace Renáta Schejbalová. Proti vyhlášce se rozhodli protestovat i studenti z pardubického gymnázia Dašická. "Ve škole je víc studentů starších 15 let než mladších. Nevím, proč bychom si jako dospělí lidé nemohli ve škole koupit kávu, když jsme tam od sedmi do půl páté," říká předsedkyně školské rady gymnázia Petra Kmoníčková.
Müsli sušenky upečeme vlastní
Podle ministerstva školství je zatím předčasné dopad vyhlášky vyhodnocovat. A víceletým gymnáziím radí toto: "Pokud bude ve škole vyčleněno místo, kam nebudou mít žáci do splnění povinné školní docházky přístup, pak tam lze nabízet k prodeji a prodávat potraviny nesplňující požadavky stanovené vyhláškou."
Bufet na pardubickém gymnáziu Dašická je ale na vyhlášku připraven. Jeho provozovatel, Česká abilympijská asociace, která zaměstnává zdravotně handicapované lidi, vyhlášce zvládne vyhovět i díky tomu, že má vlastní pekárnu, takže může upéct pečivo podle přísných norem. "Zvládneme i sladké pečivo bez cukru nebo anglický rohlík. Jenom místo slaniny a kečupu použijeme rajský protlak a devadesátiprocentní šunku," prozrazuje postup Radek Kučera z abilympijské asociace. Od ledna se budou muset vzdát jen müsli sušenek, ty, které kupují, limitům nevyhovují, budou tedy péct vlastní, které vyhlášku splní.