Zatímco policie stíhá regionální politiky, úředníky a podnikatele kvůli machinacím s evropskými dotacemi, krajská města si vylobbovala další desítky miliard.

Z unijních fondů mohou v příštích letech dostat 65 miliard korun, jistých mají 35 miliard.

O tom, kdo a na co peníze dostane, už nebudou rozhodovat úředníci z regionálních operačních programů, ale pověření lidé na magistrátech.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Evropské dotace pro vybraná města jsou náhradou právě za regionální operační programy, které skončily v minulém dotačním období.

Do regionů přes ně přiteklo více než 124 miliard korun. To byly ale peníze pro celou republiku, nově půjdou do sedmi vybraných území.

Zamíří do největších měst v zemi − Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. A také do tří aglomerací: ústecko-chomutovské, hradecko-pardubické a olomoucké. S největším balíkem počítají Praha, Brno a Plzeň.

Dohled nad rozdělováním dotací bude mít ministerstvo pro místní rozvoj vedené Karlou Šlechtovou (za ANO). To se neobává, že by docházelo k problémům jako v minulém období. "Právě s ohledem na špatné zkušenosti například z ROP Severozápad bude fungovat jiný systém s mnohastupňovou kontrolou," uvádí s odkazem na vyšetřovanou kauzu mnohamilionových podvodů mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Města zodpovídají za peníze

O to, aby měly kraje nadále přímý vliv na využití unijních fondů, usiloval Svaz měst a obcí.

Také jeho místopředseda pro evropské záležitosti a karlovarský primátor Petr Kulhánek ujišťuje, že zneužívání eurodotací, které v řadě krajů vyústilo v trestní kauzy, by se nemělo opakovat. "Z minulého období vzešla mnohá ponaučení. Nyní je nastavený důmyslný systém kontrol," potvrzuje.

Dotační extraliga

Odpovědnost měst za to, jaké projekty budou evropské peníze podporovat, požaduje Evropská unie, připomíná ministerstvo Karly Šlechtové. "Velké aglomerace mohou předvídatelněji plánovat rozvojové investice," obhajuje primátor Kulhánek nový dotační nástroj nazvaný Integrované teritoriální investice. Doplňuje, že půjde hlavně na dopravu, sociální oblast a životní prostředí.

Evropské dotace do vybraného území přitečou prostřednictvím celostátních operačních programů spravovaných jednotlivými ministerstvy. Například z ministerstva pro místní rozvoj a jeho Integrovaného regionálního operačního programu to bude téměř 16 miliard korun. Další miliardy přesměruje z unijních fondů do sedmi aglomerací ministerstvo průmyslu a obchodu na podporu podnikání a inovací.

S těmito projekty přitom magistrátní úředníci nemají příliš zkušeností.

Prodloužená ruka ministerstva

"Každé velké město má odbor, který se zabývá dotacemi. Lidé se v této oblasti pohybují," odmítá primátor Kulhánek obavy z nedostatečné kvalifikace úředníků. Ministerstvo pro místní rozvoj navíc upozorňuje, že bude mít konečné slovo, jestli projekt dotaci získá, nebo ne.

"Města jsou odpovědná za výběr projektů. Nejsou ale poskytovatelem dotace, tím je ministerstvo pro místní rozvoj," vysvětluje mluvčí Vároši.

Manipulaci s dotacemi má podle ní předejít i to, že pracovníci na magistrátech, kteří budou projekty vybírat, jsou nezávislí na místní politické reprezentaci. "Půjde spíš o prodlouženou ruku ministerstva," uvádí jeho mluvčí.

Zatímco dříve šly evropské dotace v Ústeckém kraji třeba na luxusní hotely, nyní mají přispět k rozvoji sociálního bydlení. Čerpání peněz pro vybraná města ale podobně jako u celostátních programů nabralo velké zpoždění.

"Dlouho nebyly jasné podmínky. Teď mají všichni schválené strategie, musí se ale poprat s administrativní náročností celé procedury," říká Kulhánek. Systém kontroly je podle něj natolik precizní, že mnohdy komplikuje život žadatelům. "Původně se říkalo, že toto programové období bude administrativně jednodušší, opak je ale pravdou," dodává.

Města zatím vyhlásila první výzvy na příjem projektů. O penězích se má rozhodnout v polovině příštího roku, předpokládá ministerstvo pro místní rozvoj.

jarvis_585c222d498e6a40643e7ff3.jpeg
Štědré dotace: Aqualand Moravia v Pasohlávkách dostal 344 milionů korun.
Foto: Profimedia
 
jarvis_585c222d498e6a40643e7ff7.jpeg
Resort Dolní Morava dostal 202 milionů korun.
Foto: ČTK
Související