Získat mladé lidi bude pro městskou policii jednodušší. Změnit se má nejen věková hranice pro přijetí, ale i pravomoce strážníků. Měli by přestat měřit rychlost za hranicí svého města a zjednodušit by se měl i systém jejich přezkušování.
Počítá s tím návrh výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny, který má redakce k dispozici a který bude v novém roce výbor projednávat.
"Řešíme tři hlavní problémy, které nás pálí," vysvětluje předseda bezpečnostního výboru sněmovny Roman Váňa (ČSSD). U poslanců se hromadí už nějakou dobu návrhy na změny městské policie, proto se rozhodli, že připraví několik změn, které by strážníkům měly pomoct.
Jedním z problémů je právě věková hranice, zatím se strážníkem nemůže stát nikdo mladší 21 let a bez maturity. "Městským policiím chybí lidé, v Praze jde o několik stovek lidí," říká Váňa a dodává, že k policii i do armády berou nováčky už od 18 let.
18 let
má být nová věková hranice pro nástup ke strážníkům.
Stejně jako je tomu u policie a v armádě.
Města se dlouhodobě potýkají s nedostatkem strážníků.
Ředitel těch pražských Eduard Šuster upozorňuje, že mladí, kteří chtějí nastoupit, nebudou po maturitě čekat do 21 let a raději si najdou práci jinde. "Volí raději policii, kam mohou nastoupit rovnou," říká Šuster.
Srovnání věkové hranice s dalšími bezpečnostními složkami bude ale provázet diskuse. Koaličním lidovcům se snížení věku pro nástup ke strážníkům nezamlouvá.
"V 18 ještě nejste emocionálně zralí a vyrovnaní. Je důležité, aby už lidé měli životní zkušenosti," vysvětluje Ivan Gabal z KDU-ČSL. Problém je podle něj v tom, že strážníci neprocházejí tak důkladným výcvikem jako policisté nebo vojáci. Když potom dojde k vypjaté situaci, kterou by měli řešit, mohou jim chybět zkušenosti.
S tím ale nesouhlasí Bronislav Schwarz (ANO), který upozorňuje, že správné nasazení nováčků záleží na jejich nadřízeném. "Velitel je na začátku nemá dávat do výjezdových hlídek, měl by je třeba nechat střežit parkoviště," namítá Schwarz, který sloužil roky jako ředitel městské policie v Mostě.
Druhou zásadní změnou bude měření rychlosti, které nyní mohou provádět městští strážníci neomezeně. Nově to budou mít povoleno pouze na území svého města.
"Není možné tolerovat stav, kdy několik menších obecních policií působí na území celého kraje, kde pracuje pouze na jediné věci, tedy na měření rychlosti, mimo jiné kvůli dosažení zisku pro svoji obec," uvádí připravený návrh.
Zakázat strážníkům měření rychlosti úplně je podle poslanců zbytečně radikální. Šéf pražské městské policie k tomu říká, že by se takovým zákazem zhoršila bezpečnostní situace a řidiči by rychlost častěji překračovali. "Paradoxem bývá, že někteří strážníci teď měří rychlost v obcích, které jsou od té jejich vzdáleny i sto kilometrů," říká ředitel Šuster.
Třetí důležitou změnou má být změna přezkušování. Na to už nebudou strážníci chodit každé tři roky, nově by mělo stačit jednou za pět let. "Po 15 letech služby už by nemuseli vůbec," uvádí předseda poslaneckého výboru Váňa.
O navrhovaných změnách už ví i ministr vnitra Milan Chovanec, který je považuje za rozumné. Poslanci i přes výhrady k návrhům přiznávají, že změny jsou nutné a je potřeba je projednat co nejdříve. Pokud se návrh nezasekne, mohou nová pravidla začít platit už od ledna 2018.