Ani druhý rozsudek, kterým soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová zprostila bývalou ředitelku kabinetu – a nyní manželku – tehdejšího premiéra Janu Nečasovou (Nagyovou) obžaloby ze zneužití Vojenské rozvědky, neplatí.

Její verdikt již podruhé zrušil odvolací Městský soud v Praze.

O tom, že den před Vánoci rozhodl v neveřejném jednání a případ vrací k prvoinstančnímu soudu, informoval v aplikaci Infosoud.

Králová již jak Nečasovou, tak trojici zpravodajských důstojníků – Jana Pohůnka, Ondreje Páleníka a Milana Kovandu – zprostila obžaloby poprvé  loni v květnu, podruhé pak letos v červnu.

Jaké chyby nyní soud Králové vytýká, není zatím jasné. "Ještě není vypracované písemné odůvodnění," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci a upozornila, že soud nemůže případ komentovat do doby, než bude výsledek doručen všem účastníkům řízení. Není tak ani zřejmé, zda odvolací senát tentokrát nerozhodl, že se má případem zabývat jiný soudce. To může udělat v případě, že první instance opakovaně nerespektuje jeho názor.

Případ rozhodovala soudkyně Helena Králová již třikrát. Poprvé udělila trestním příkazem Nečasové roční podmíněný trest a podobně potrestala i trojici zpravodajců. Protože se ale všichni odsouzení odvolali, nařídila hlavní líčení. Po něm pak všechny aktéry loni v květnu osvobodila. Verdikt ale odmítla veřejně odůvodnit a sklidila za to velkou kritiku.

Její rozsudek letos v březnu zrušil odvolací soud a Králové vytkl, že v rozsudku nekriticky přijala obhajobu Nečasové i zpravodajců a ignorovala výpovědi svědků či odposlechy hovorů, které údajně dokládaly, že motivem Jany Nečasové bylo získat osobní informace o Radce Nečasové, své sokyni v lásce.

Případem se proto Králová zabývala letos v červnu znovu, ale svůj původní verdikt rychle potvrdila. Ve zdůvodnění rozsudku uvedla, že nové důkazy, které jí nařídil doplnit odvolací soud, do případu nic nepřinesly. Podle ní z nahrávek vyplynulo jen to, že bývalý premiér Petr Nečas miloval svou tehdejší sekretářku Janu Nagyovou (nyní Nečasovou) a rozvod možná řešil trochu neobratně.

Před soudem nyní stojí Jana Nečasová ještě v druhém případě: spolu se svým současným manželem čelí obžalobě z korupce, protože trojici poslanců nabízeli lukrativní posty ve státní správě výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu a nechají projít úsporný daňový balíček. Nečasová se současně zpovídá z krácení daní, protože nezaplatila daň za luxusní kabelky, které si nechávala darovat. Projednávání je ale přerušeno, jelikož soud musí rozhodnout o tom, zda žalobci nejsou podjatí.

Související