Dohromady čtyři stěžovatelé (manžel, syn a rodiče poškozené), se pokoušeli po smrti poškozené domoct pomocí žaloby na ochranu osobnosti odškodnění dohromady za 4 miliony korun. Krajský soud v Ostravě nárok na odškodnění zamítl, a to i přesto, že byla uznána některá pochybení v lékařském postupu. Ve svém rozsudku se soud obrací na Common law, když zdůrazňuje procentuální šance na přežití v souvislosti s odškodněním. Vrchní soud odvolání stěžovatelů potvrdil, v dovolání Nejvyšší soud označil projednání nepřípustné pro neexistenci právní otázky.
Šance na přežití
V rozsudku Krajského soudu v Ostravě bylo rozhodnuto, že i přes chyby v lékařském postupu zařízení M-VIA NOVA spol. s r. o. po porodu poškozené v roce 2003, není možné vyhovět žalobě na ochranu osobnosti, a to z důvodu absence přímě a kauzální souvislosti pochybení se smrtí.
Pochybení totiž znamenala šanci na přežití v rozsahu 20%, což znamená příčinnou souvislost mezi jednáním a následkem. Soud se inspiroval anglickým systémem common law, který určuje, že pro založení odpovědnosti je potřeba prokázat alespoň 51% souvislost protiprávního jednání s následky.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později