Pozměňovací návrh, který zajistí, že veřejnoprávní média (Česká televize a Česká rozhlas) získají nárok na odpočty DPH, prošel Poslaneckou sněmovnou. Stalo se tak i přesto, že Ministerstvo financí ČR během legislativního procesu opakovaně poukazovalo na rozpor návrhu s tuzemskými i evropskými zákony.

Kde je problém?

Díky pozměňovacímu návrhu měly být koncesionářské poplatky, což je hlavní zdroj výdělku veřejnoprávních médií, zbaveny od DPH. „Koncesionářský poplatek DPH nepodléhá. To ostatně potvrdil i rozsudek Soudního dvora EU v této věci.“ Zdůrazňuje Michal Žurovec
Vedoucí oddělení Vnější vztahy a komunikace Ministerstva financí ČR, čímž vyvrací nutnost změny zákona.

Nově by se tak mohla zmíněná média chovat jako soukromoprávní subjekty a při nákupu zboží či služeb použitých výhradně pro veřejnoprávní vysílání bude možné vrácení daně v plné výši. Dle odhadů ministerstva je předpokládaný dopad na státní kasu minimálně 150 milionů korun.

ČR u Soudního dvora EU?

Ministerstvo financí se jasně ohradilo proti přijetí návrhu. „Za jednohlasné podpory všech tradičních politických stran byl do daňového balíčku vložen daňový paskvil. Na základě vylhaných argumentů, proti vůli gestora, v rozporu s tuzemským i evropským právem si tradiční politické strany odhlasovaly 150 milionovou úlitbu pro veřejnoprávní média,“ uvedl ke schválení návrhu ministr financí Andrej Babiš.

Vzhledem k rozporu s evropským právem by dle ministerstva mohlo dojít i k řízení před Soudním dvorem EU za nedodržení povinností vyplývajících ze smluv. V takovém případě by ČR mohla od EU obdržet i pokutu.

Související