Dva a půl roku působil jako americký velvyslanec v České republice. Nyní se diplomat s českými kořeny Andrew Schapiro loučí a pomalu se připravuje na návrat do Spojených států.

Na setkání s novináři končící velvyslanec prohlásil, že dva a půl roku jej překvapovalo, jak proměnlivý pro něj byl každý den v Česku. "Každý den jsem dělal něco jiného, přednášel na univerzitě, další den mluvil s firmami o spolupráci. Hodně jsem mluvil o mezinárodních kauzách," řekl Schapiro s tím, že si vybudoval velmi dobrý vztah k České republice, kterých si chce udržet.

"Nyní si vezmu krátkou dovolenou a vrátím se k právní praxi. Pravděpodobně v Chicagu," říkal o své budoucnosti diplomat s tím, že jeho děti a žena zůstanou v Česku do konce školního roku. "A doufám, že zůstanu s Českou republikou v dobrém kontaktu, protože tady mám mnoho kamarádů a navázal jsem na své kořeny," dodal.

Pražským Hradem značně neoblíbený velvyslanec minulý rok kritizoval Miloše Zemana kvůli prezidentově cestě do Moskvy na oslavy konce druhé světové války. Té se kvůli anexi Krymu a konfliktu na Ukrajině neúčastnili téměř žádní evropští státníci.

Schapiro při rozhovoru varoval před Ruskem a hrozbami z něj. Dále však upozornil, že jako končící zástupce Obamovi administrativy, by chtěl, aby Rusko začalo řešit důležité záležitosti světového významu. "A ne o nich jenom mluvilo. Chceme také, aby Rusko dodržovalo mezinárodní práva a aby se přestalo bát demokracie a transparentnosti v jejich sousedních zemích," vysvětloval Schapiro.

Kdyby americké volby na prezidenta vyhrála Hillary Clintonová a ne Donald Trump, pravděpodobně by zůstal v Česku až do poloviny roku. Takhle musí skončit už nyní.

Zatím netuší, kdy na jeho místo USA vyšlou nového velvyslance. "Mohou to být čtyři měsíce nebo i rok a víc. Doufám, že to nebude trvat dlouho," řekl velvyslanec, který v pátek odlétá na Floridu na krátkou dovolenou. Dokud nebude pověřen nový velvyslanec místo dočasně zaujme zástupkyně velvyslance Kelly Adams-Smithová.

Svému budoucímu nástupci Schapiro nicméně vzkázal, aby neseděl pouze v hlavním městě a snažil se poznat i české regiony. "A nikdy byste se neměl bát mluvit o věcech, na kterých záleží: o komunitách, které čelí předsudkům jako Romové, LGBT, muslimové a tak dále. A stále mluvím k budoucímu velvyslanci: nekoukejte na to, co lidé šíří na sociálních sítích, dělejte to, co je správné. Nikdy byste se neměl omlouvat za to, že se postavíte za svobodu nebo za obranu slabších," vzkázal svému nástupci.

Velvyslanec si pochvaloval, jak v Česku dobře vycházel s mladými lidmi, což označil za jeden ze svých úspěchů. "Velmi dobře jsme také spolupracovali v záležitostech obrany a v modernizaci obrany nebo v azylových řízeních. A jedním z posledních úspěchů je, že jsme zůstali sjednoceni při čelení hrozbám, které přichází z Ruska," dodal Schapiro s tím, že zůstáváme sjednocení ať v názorech na sankce kvůli anexi Krymu nebo spolupráci v obraně.

Za velký neúspěch označil své studium češtiny. "Všichni tady mluví anglicky a hlavně jsem na to neměl moc času," uzavřel česky Schapiro.

Související