Pražský advokát David Michal na rozdíl od většiny svých kolegů chodí k soudům ve dvojí roli. Kromě toho, že je advokátem a hájí své klienty, sám ve třech případech čelí obžalobě v kauzách spojených s Ivo Rittigem.
A v jedné z nich − šlo o vynášení důvěrných informací ze zpráv Bezpečnostní informační služby − jej soud poslal nepravomocně a podmínečně na devět měsíců do vězení.
Odsouzení ale pro Českou advokátní komoru není dostatečným důvodem pro to, aby Michalovi pozastavila výkon advokacie. Podle ní by takové opatření bylo příliš tvrdé, a komora je tak používá jen ve výjimečných případech.
"Berete jim možnost obživy, ničíte pověst, léta budovanou firmu," vysvětluje opatrnost její mluvčí Iva Chaloupková.
48 advokátů
V roce 2016 rozhodovala advokátní komora o 48 stíhaných advokátech. Dvanáct z nich potrestala pozastavením činnosti, pět vyškrtnutím.
O rok dříve z 55 případů pozastavila činnost 15 advokátům, vyškrtla jich také pět
Jinému advokátovi Václavu Sládkovi − který čelí stíhání, že peníze, které mu klient svěřil, vydal neoprávněné osobě − ale komora okamžitě činnost pozastavila. On to neunesl a koncem loňského roku se oběsil.
"Semlelo ho to, dva roky nesměl dělat advokacii, strašně se zadlužil. Všichni nejdůležitější klienti nám utekli," říká jeho manželka a také advokátka Ivana Sládková.
Nepoškodit důvěru v advokáty
Sládkův případ je přitom sporný a on byl zřejmě sám podveden.
Renomovaný advokát, který řešil složité ekonomické kauzy a často je i sám komentoval, totiž vydal 43 milionů korun z advokátní úschovy člověku, který se prokazoval falešnými doklady a v plné moci pozměnil čísla účtu, kam měla firma ČEZ vrátit zálohu na nakonec neuskutečněnou výstavbu sluneční elektrárny.
Mluvčí advokátní komory tvrdí, že každý případ je jiný. A jak v případě Michala, tak Sládka o něm rozhodlo vedení komory.
"Představenstvo pozastavuje preventivně výkon advokacie v těch případech, kdy je opravdu dostatečně silně přesvědčeno, že další výkon advokacie dotyčným ohrožuje důvěru veřejnosti v řádný výkon advokacie jako celku," vysvětluje Chaloupková s tím, že jde vždy o individuální rozhodnutí představenstva. "Někdy dospěje k tomu, že je nutno pozastavit hned teď, bez vyčkání na rozhodnutí soudu, a někdy dospěje k závěru, že pro pozastavení činnosti nemá dostatek argumentů," dodává.
◼ Michaela Salačová a Jan Slunečko – prvoinstančně odsouzeni za to, že s pomocí vědmy okradli umírajícího seniora o desítky milionů.
◼ Ivo Hala – podle policie jedna z hlav insolvenčních podvodů kolem Via Chemu.
Poukazuje na to, že zpronevěření peněz klienta je největším prohřeškem advokáta.
"Sáhne-li advokát na peníze a probíhá-li tam trestní řízení pro zpronevěru velkého rozsahu a je zjevná nebo ty argumenty naznačují, že k něčemu došlo, tak se pozastavuje, a velmi rychle," vysvětluje.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později