Největší tuzemská banka počtem klientů Česká spořitelna přestává spolupracovat s finančněporadenskou společností Fincentrum. Banka, pro kterou Fincentrum prodává hypotéky a poskytuje další finanční služby, to zdůvodňuje opakovaným porušením partnerské smlouvy a jednáním, které bylo v její neprospěch nebo ji přímo poškozovalo. 

"Společnosti Fincentrum neprodloužíme smlouvu, která končí k 31. lednu. A současně na ni podáváme žalobu," potvrdil HN v rozhovoru Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny. Podle něj žaloba bude podána za zneužívání značek Erste Premier a Zdravé finance, které společnost Fincentrum začala využívat při prodeji vlastních služeb a pokračovala v tom i přes opakovaná upozornění.

Podle mediálního zástupce Fincentra Miroslava Beneše rozhodnutí České spořitelny společnost zaskočilo. "Společnost Fincentrum nemá od České spořitelny informace ani o rozhodnutí neprodloužit smlouvu o spolupráci, ani o jakékoli žalobě. Na dnešní odpoledne byla naplánována schůzka, kde měla probíhat jednání o další spolupráci. Po více než jedenácti letech úspěšné spolupráce jsme podobným přístupem překvapeni a považujeme jej za velmi nekorektní," tvrdí Beneš.

"Když váš partner nazve svoji vlastní službu Fincentrum Premier a pak začne používat i název Moje zdravé Fincentrum, je to nefér a vnímám to i jako provokaci. Proto jsme se rozhodli smlouvu s Fincentrem ukončit a podniknout i právní kroky," řekl Salomon.

Fincentrum však považuje nařčení z porušení ochranných známek České spořitelny za absurdní. "Rádi bychom odkázali na platné a řádně registrované ochranné známky ve vlastnictví společnosti Fincentrum, se kterými dlouhodobě pracujeme – například Fincentrum Premier nebo Fincentrum Platinum," reagoval Beneš.

Od února tak poradci a pobočky Fincentra nebudou mít možnost sjednávat pro své klienty finanční služby České spořitelny. Banka upozorňuje, že ti, kteří se už rozhodli prostřednictvím Fincentra její služby koupit, ale ještě obchod nedokončili, mohou k tomu využít poradenství a služby jejích poboček.

Fincentrum je dlouhodobým a významným partnerem České spořitelny. Spolu s Partners a OVB patří mezi tři největší prodejce jejích hypoték, ve kterých je Česká spořitelna druhou největší bankou na trhu. Objem obchodu, který Fincentrum pro spořitelnu zprostředkovává, banka nezveřejňuje. V samotných hypotékách má jít podle informací HN o částku okolo tří miliard korun.

Ze strany České spořitelny jde o překvapivé rozhodnutí. S Fincentrem spolupracuje od roku 2005. V posledních dvou letech se spořitelna intenzivně snaží vrátit na pozici jedničky hypotečního trhu a odstřihnutí Fincentra jí dosažení tohoto cíle komplikuje. Negativní dopad ukončení spolupráce s Fincentrem na prodej hypoték chce minimalizovat intenzivnější spoluprací s ostatními poradenskými firmami a vlastním prodeje přes pobočky. "Nezastírám, že podíl prodeje našich hypoték přes Fincentrum byl významný. I tak to není důvod, abychom na našem rozhodnutí něco změnili," uvedl Salomon.

Související