Na prvním státním blacklistu se může v nejbližší době objevit první položka. Ministerstvo financí zahájilo první správní řízení se společností Lottoland, která podle resortu obchází zákon a provozuje na webu nelegální hazard. Pokud nebude firma dělat obstrukce, na seznamu blokovaných stránek by se mohla objevit už v dubnu.

"Ministerstvo financí zahájilo první správní řízení, ne však poslední. Resort je připraven podobně postupovat se všemi ilegálními provozovateli hazardu," řekl redakci náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Firmou Lottoland se ministerstvo zabývalo už několikrát. V roce 2015 vydalo varování, že společnost provozuje loterii Eurojackpot, i když na ni nemá povolení. Lottoland nesídlí v České republice, ale v Gibraltaru.

Záměr ministerstva financí blokovat weby kritizuje řada odborníků. Žádná z metod totiž není stoprocentně spolehlivá. V první polovině ledna vydal resort metodické pokyny, které povolují využít i levnou blokaci na úrovni DNS. Zákonem o hazardních hrách se také bude zabývat Ústavní soud.

Související