Nanejvýš tisíc korun oproti stávajícím dvěma a půl tisícům by nově měli zaplatit na doplatcích za léky děti do 18 let a důchodci. Senioři nad 70 let by pak měli ušetřit ještě výrazněji. Za léky mají ročně dát nejvýše 500 korun. Návrh ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD), který v pondělí odsouhlasila vláda, teď zamíří do sněmovny.

Novela finančně nedopadne na státní rozpočet, ale na zdravotní pojišťovny. "Očekáváme, že by tímto přišly zhruba o 440 milionů korun," řekl před jednáním kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O nejvíce peněz by přišla největší tuzemská pojišťovna VZP, zhruba o tři čtvrtiny.

Na snížení doplatků za léky pro děti a seniory kývlo i hnutí ANO. Zbytek koalice na oplátku podpořil valorizaci plateb za státní pojištěnce. Stát tak za ně mezi lety 2018 a 2020 zaplatí o tři a půl miliardy korun ročně navíc.

"Umožní to pokračovat ve zvyšování platů ve zdravotnictví. A také to pomůže ve financování nejmodernější drahé léčby," řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Pokud zákon schválí parlament, začnou nové stropy pro doplatky na léky platit od příštího roku.

Vláda v pondělí také řešila zavedení paušálního příspěvku pro lidi, kteří dlouhodobě pečují o své blízké a nemohou kvůli tomu chodit do práce. Denně by mohli od státu dostat 350 korun. "Je to otázka solidarity. Navíc je tato částka daleko nižší, než kolik stojí denní péče v hospicích a zdravotnických zařízeních," vysvětlil Sobotka. 

Šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) chce ale návrh ještě dopracovat.

"Je pravda, že řešení pro rodiny, které potřebují zajistit dlouhodobou péči o závislého člena, nám chybí. Je ale potřeba v návrhu snížit riziko zneužívání, vyjasnit charakter péče a snížit i riziko neodborné péče," vysvětluje Babiš s tím, že výdaje státu na ošetřovné se návrhem víc než zdvojnásobí, a je tedy nutné mít jistotu, že dávka splní svůj cíl.

Kabinet se tak k návrhu vrátí v příštích jednáních.

Související