E-mailové účty ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka i jeho náměstků napadli hackeři. Informaci serveru Neovlivní.cz potvrdil na mimořádné tiskové konferenci šéf české diplomacie s tím, že útok byl velmi sofistikovaný a pravděpodobně jej vedl jiný stát.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil informace o hackerském útoku na ministerstvo zahraničí za závažné. Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek by o útoku měl příští týden informovat vládu i za účasti ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.
"Ministerstvo se stalo terčem kybernetického útoku," oznámil Zaorálek s tím, že ministerstvo zahraničí čelí denně tisícům útoků na hesla. "Od začátku ledna víme, že jeden útok byl úspěšný. Do klasifikovaných informací se nikomu proniknout nepodařilo," prohlásil.
"Okamžitě jsme informovali Národní bezpečnostní úřad. Mluvil jsem o tom s premiérem, zřídili jsme skupinu, kterou řídí NBÚ a jejíž součástí jsou zpravodajské služby," doplnil ministr. "Věc je vážná. Pracovní skupina má za úkol analyzovat, jaké je riziko toho, co se jim podařilo získat," dodal.
Podle ministra je charakter útoku podobný tomu, který byl proveden na Demokratickou stranu před americkými prezidentskými volbami. "Když jsem se o tom bavil s nejlepšími odborníky, které máme, tak mi řekli, že ten útok byl velmi sofistikovaný, že musel být proveden cizím státem a charakter útoku je podobný tomu, který byl proveden na Demokratickou stranu v USA," uvedl. Z tohoto útoku přitom americké tajné služby obvinily Rusko.
Informovaný zdroj v české diplomacii redakci potvrdil, že ministerstvo z útoku podezírá právě Rusy. "Ano, (byli to) Rusové," potvrdil bez dalších podrobností zdroj.
"Ze zásady to nebudeme komentovat, o informacích, které budou zveřejněny, si rozhoduje daný subjekt," řekl bez dalších podrobností mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.
V současné době je podle Zaorálka systém ministerstva opět bezpečný.
Zaorálek chce, aby se záležitostí zabývala na příštím jednání vláda. Lze se podle něj domnívat, že byly zasaženy i jiné systémy.
Věc označil za vážnou, překračuje podle něj hranice ministerstva zahraničí.
"Je třeba se zabývat tím, jestli se podobné útoky nedějí také na další klíčové, vládní instituce. Proto si myslím, že ty kroky, které bude třeba podniknout, budou muset být širší," poznamenal.
Podotkl také, že podle něj v Česku chybí lidé, kteří by se kybernetické bezpečnosti věnovali, a že stát do problematiky investuje málo peněz.
Dřívější nezveřejnění případu Zaorálek zdůvodnil snahou dozvědět se více o útočnících.