Středa a čtvrtek z kanceláře, pátek z domova. Nebo naopak. Češi využívají takzvaný home office stále raději, aby skloubili zaměstnání s osobním životem.

Právě kvůli rostoucí oblibě home officu chce ministerstvo práce a sociálních věcí jeho podmínky podrobněji vymezit v zákoně. Naráží ale na odpor firem a teď už i poslanců. Ti plánují příslušnou pasáž v právě projednávané novele zákoníku práce proškrtat.

Zákonodárci nejvíce ostřelují chystanou povinnost podniku hradit svému zaměstnanci finanční náklady na práci z domova, tedy třeba elektřinu nebo internet. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) ještě ve středu couvnout nechtěla. "Neuvažuju, že bych bod týkající se home officu stáhla. Vlnu odporu považuji za uměle vyvolanou ze strany pirátů," uvedla s odkazem na otevřený dopis, který jí zaslala Česká pirátská strana.

Home office v zákoně

Setkávání s kolegy

Předloha ministerstva práce počítá s povinností firmy zajistit, aby člověku pracujícímu z domova nebyl odepřen kontakt s ostatními zaměstnanci.

Bezpečnost práce

Úprava home officu v novele zákoníku práce vyvolala obavy z toho, že by firma měla dohlížet na bezpečnost práce i u zaměstnance doma. Kromě ustanovení, že zaměstnanec vždy pracuje na odpovědnost firmy, které platí už dnes, však firmám z novely žádné další povinnosti v tomto směru neplynou.

Její předseda Ivan Bartoš v něm upozorňuje na riziko, že by firmy ve snaze vyhnout se papírování a hrazení nákladů mohly práci z domova svým zaměstnancům úplně zakázat. Stejný názor dlouhodobě razí například i Hospodářská komora.

Tlak na ministerstvo je už takový, že sám náměstek sekce legislativy Petr Hůrka, který má novelu zákoníku na starosti, si už zařazením pasáže do novely není jistý. "Dospívám k názoru, že třeba navrhnu paní ministryni, aby home office úplně vyškrtla," přiznal minulý týden na jednání sociálního výboru.

Jeho čtvrteční uzavřená schůzka s poslanci sociálního výboru ale přinesla naději na dohodu. "Možná vznikne ještě nějaký kompromisní návrh," řekl po setkání se zástupci ministerstva poslanec ODS Vladislav Vilímec.

"Pokud někdo další změnu navrhne, jsme podle obsahu otevření debatě," připustila Marksová. To, co prosazuje Vilímec a předseda sociálního výboru Jaroslav Zavadil (ČSSD), by však Hůrka nepovažoval za dostatečné.

Oba poslanci navrhují, aby firma nemusela náklady na home office proplácet lidem, kteří pracují z domova na vlastní žádost.

"Já neumím poznat, jestli je to na jeho žádost, nebo ne. Parametry se navíc mohou změnit. Třeba zaměstnanec za měsíc zjistí, že nějaké náklady má nebo ho v práci z domova limituje něco jiného," uvedl náměstek.

Vilímec ale i tak považuje proplácení nákladů za problematické. "Jsem přesvědčen, že home office je už sám o sobě určitým benefitem pro zaměstnance. A nevím, jak by se náklady vůbec prokazovaly," řekl.

Hůrka se snaží poslancům vysvětlit, že neprosazuje žádnou novou povinnost. Už dnes je v zákoně uvedeno, že zaměstnanec vždy pracuje na náklady a odpovědnost firmy, ať už z kanceláře, nebo z domova. "My to v podstatě změkčujeme. Pro firmy, které na to doteď kašlaly, je to najednou nově objevená stará povinnost," podotýká náměstek.

Sociální výbor bude příští středu hlasovat o tom, jaké pozměňovací návrhy pustí do druhého kola projednávání ve sněmovně. Ve hře je i návrh místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která chce ze zákoníku vypustit prakticky celou úpravu home officu.

S přispěním Veroniky Neprašové

Související