Za házení vajec na Miloše Zemana při jeho projevu 17. listopadu 2014 při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu začala policie vyšetřovat dva muže za trestní čin výtržnictví. Na pražském Albertově v průběhu proslovu prezidenta stál po jeho boku i německý, slovenský, polský a maďarský prezident. Původně byli obviněni 2 muži z přestupku proti občanskému soužití. Policie se pak na podnět Prahy 2 začala případem zabývat znovu a jednoho z mužů loni v říjnu obžalovala z trestného činu výtržnictví. Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl, že se o výtržnictví nejednalo, státní zástupkyně však uspěla se svou stížností, a proto musí soud rozhodnout znovu.

"Dozorová státní zástupkyně proti rozhodnutí soudu podá tento týden stížnost, o které bude rozhodovat Městský soud v Praze," uvedl po vydání rozsudku pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Ondřej Šťastný, mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2. Státní zástupkyně dle informací České televize se stížností u Městského soudu v Praze uspěla a Obvodní soud pro Prahu 2 bude o případu rozhodovat znovu.

Za trestný čin výtržnictví může být dle trestního zákoníku pachatel, který na místě veřejnosti přístupném dopustí hrubé neslušnosti nebo výtržnosti napadením jiného, nebo narušením průběhu shromáždění, potrestán odnětím svobody až na dva roky. Oproti trestnímu činu výtržnictví stál původně přestupek proti občanskému soužití, kde hrozila pokuta ze strany magistrátu až ve výši 20 tisíc korun.

Související