Třetí největší česká společnost má od pátku nové majitele. Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se pod tlakem zpřísněného zákona o střetu zájmů zbavil akcií Agrofertu. Stejně tak už není majitelem holdingu SynBiol, pod který patří jeho zdravotnické nebo realitní investice.
Naplnila se očekávání, že obě skupiny, dohromady více než 280 firem, Babiš převede do svěřenského fondu. Tento krok ministrovi umožňuje, aby si nad převedeným majetkem uchoval nepřímý vliv a v budoucnu se znovu stal plnoprávným vlastníkem svých původních firem.
Jistým překvapením naopak je, že Babiš založil dva svěřenské fondy a Agrofert mezi ně rozdělil. Na jeden fond převedl téměř 90 procent akcií Agrofertu a celý SynBiol. Ve druhém fondu skončily zbylé akcie koncernu. Fondy mají téměř shodný název AB private trust, rozdíl je pouze v následné římské číslici.
Podívejte se, kdo bude nově spravovat Agrofert:
NOVÍ STRÁŽCI AGROFERTU
"Systém dvou fondů jsem zvolil jako pojistku a kontrolu, neboť v určitých záležitostech se oba správci budou muset dohodnout na společném postupu," zdůvodnil Babiš v prohlášení. Za správce, tedy hlavní manažery fondů, si zvolil dlouholeté nejbližší spolupracovníky z Agrofertu − Zbyňka Průšu a Alexeje Bílka. "Jsou to lidé, které znám dlouho," řekl o nich Babiš.
Zbyněk Průša je předsedou představenstva Agrofertu. Když se Babiš před více než dvěma lety rozhodl vstoupit se svým hnutím do vlády a musel se kvůli tomu vzdát řídicích funkcí ve svém koncernu, při volbě nástupce podle očekávání ukázal právě na šéfa chemičky Deza z Valašského Meziříčí.
Východomoravskou továrnu na zpracování dehtu Babiš ovládl na konci 90. let a už tehdy postavil do jejího čela Průšu. Seděl mu jeho věcný, pragmatický manažerský přístup a postupně Průšovi svěřil dohled nad celou chemickou divizí. Třiašedesátiletý manažer prý nebyl nadšen, když se Babiš vydal na politickou dráhu. O jeho postavení svědčí také fakt, že si s Babišem tyká a nemá problém mu něco vytknout, například že se dost spálil s výběrem některých lidí. Zároveň vždy zůstal plně loajální a zosobňuje záruku, že chod Agrofertu bude pokračovat v nastaveném režimu.
Alexej Bílek vede právní divizi Agrofertu a má pověst jednoho z nejoddanějších Babišových lidí. Asistoval při všech důležitých krocích během expanze původně chemicko-zemědělské skupiny. Před sametovou revolucí Bílek působil na Vysoké škole politické ÚV KSČ, dříve používal její titul RSDr. Ke komunistům měl blízko i po roce 1989. V devadesátých letech byl členem představenstva společnosti Futura, která vydávala komunistický deník Haló noviny.
Dvaašedesátiletý Bílek není Babišovi k dispozici pouze svými právními radami, spíš celkově dbá na zabezpečení šéfova podnikání a plní roli jakési šedé eminence. Například před deseti lety Bílek pomohl vyřešit problém s lobbistou Jackem Spyrou, který od Babiše požadoval 10 milionů korun "na zajištění beztrestnosti v Polsku". V pozadí byl spor s polským koncernem PKN o privatizaci Unipetrolu. Bílek na Spyru upozornil policii a lobbista později skončil ve vězení.
Kromě správců jmenoval Babiš do každého svěřenského fondu také tříčlennou radu protektorů. V obou radách sedí ministrova družka Monika Babišová a další právník z Agrofertu Václav Knotek. Ten je o generaci mladší než Průša a Bílek, také ale patří do úzkého kruhu "strážců pečeti". Babišovi asistoval například při sporném vyvedení farmy Čapí hnízdo z Agrofertu na anonymního vlastníka. Tříčlenné rady protektorů křížově doplňují Průša a Bílek − každý z nich je tedy v jednom fondu protektorem a ve druhém správcem.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později