"Já jim to sežral i s navijákem," popisoval v prosinci 2015 advokát Michal Pacovský v rozhovoru pro deník HN schůzku s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem. Okolnosti, které danou schůzku provázely, totiž v květnu 2015 pomohly Rathovi o několik měsíců oddálit verdikt v jeho korupční kauze.

Onou schůzkou se nyní zabývá Obvodní soud pro Prahu 2, před nímž chce Rath po Pacovském za popis oné schůzky omluvu a zadostiučinění sto tisíc korun.

Verdikt ale nepadl, soudce oznámil, že pro velké množství potřebných důkazů případ odročí.

Pokuste se o smír

V den, kdy u soudu začínaly ve sledované korupční kauze závěrečné řeči, Rath překvapenému soudci Robertu Pacovskému oznámil, že změnil obhájce – vybral si jeho strýce Michala Pacovského. Soudce to ale vzápětí zpochybnil dopisem, který advokát poslal soudu. V něm uvedl, že podpis při převzetí plné moci pro zastupování z něj prý Rath vylákal lstí, a okamžitě jej proto odvolal. A všechny okolnosti poté popsal v rozhovoru pro HN s tím, že jej Rath a jeho dosavadní advokáti obelhali a vnutili mu plnou moc podfukem.

Stejně jako v dopise soudu totiž uvedl, že jej sice Rath oslovil, aby ho zastupoval, ale neřekl mu, že se jedná o končící korupční kauzu. A domluvil se s ním a jeho dosavadními advokáty pouze na tom, že se půjde podívat do spisu. Až poté zjistil, že je to případ, který soudí jeho synovec.

Žalobu, kterou Rath podal kvůli tomu, jak tehdejší situaci vylíčil v dopise soudu a poté pro HN, dostal na stůl soudce Martin Trepka. Ten se obě strany už koncem loňského roku pokusil přimět ke smíru. Ač na to dal oběma stranám dva měsíce, ty se nedohodly.

Měl by se omluvit i on

Sám Pacovský navíc tvrdí, že se Rathovi již omluvil – a to již loni v únoru, ještě než Rath podal žalobu. "Napsal jsem mu, že jestliže se mým jednáním cítí poškozen, upřímně se mu omlouvám. A že očekávám, že něco podobného učiní i on," řekl Pacovský s tím, že je nicméně ochoten to učinit znovu před soudem.

"Navrhl, že by se omluvil za nepříjemnosti, které mu způsobil vypovězením smlouvy, a požadoval, aby se současně můj klient omluvil jemu," řekla Rathova zástupkyně Riana Kvačková. Podle ní je to nepřijatelné. A to i proto, že hlavní důvod, proč Rath omluvu a sto tisíc požadoval, bylo osočení z podvodného založení plné moci. "To v tom nebylo, byla tam jen formulace o nekonkrétních komplikacích," uvedla Pacovského advokátka Marcela Šancová.

Soud poté začal předčítat články z médií, které se týkaly situace kolem uvedené plné moci. A předvolal si i například bývalého senátora Vladimíra Drymla. Ten byl totiž podle Ratha prostředníkem mezi ním a Pacovským.

Oba jsou mí přátelé

Dryml, který byl v minulosti Rathův velmi blízký spolupracovník a dělal mu náměstka v době, kdy byl v Paroubkově kabinetu ministrem zdravotnictví, Rathovu verzi potvrdil. A předem zdůraznil, že jsou oba jeho dobří přátelé.

"V květnu 2015 mě doktor Pacovský požádal, jestli bych mu zprostředkoval schůzku s doktorem Rathem," uvedl Dryml před soudem, zatímco Pacovský odmítavě kroutil hlavou.

Dryml sice uvedl, že nevěděl, o co konkrétně mělo jít, ale domnívá se, že o Rathovu kauzu. "O co jiného by mělo jít? Chtěl s ním a jeho advokáty probrat nějaké právní postupy," řekl Dryml s tím, že ho o to požádal v pátek předtím, než měly začít závěrečné řeči v Rathově kauze. A tedy ve stejný den, kdy se k Pacovskému dostavil Rath.

Vůbec tady nebyl

Jeho výpověď ale zpochybnila Pacovského sekretářka Simona Vavřinová. Podle ní tam v uvedený den nebyl. A nemůže se prý stát, že by si jeho návštěvy nevšimla. "Já návštěvám otevírám a musí projít přes sekretariát," uvedla s tím, že Dryml byl za advokátem Pacovským dříve v minulosti. "Ale bylo to více než měsíc předtím," dodala.

Sám Rath prý v uvedený den přišel zcela nečekaně a bez ohlášení. "Návštěva byla nehlášená, snažím se mít sladěný diář svůj s diářem doktora Pacovského, protože zajišťuji objednávání termínů," vysvětlovala.

Soudce Trepka nakonec oznámil, že případ pro velké množství důkazů, které musí provést, ještě neuzavře.

Související