Ministerstvo spravedlnosti postupně zpřísňuje zkoušky na získání statusu insolvenčního správce, který řídí bankroty firem. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán si od toho slibuje, že na těchto postech budou ti nejlepší. "Zkoušky byly nevyrovnané, v něčem moc lehké a příliš nemířily na to, co mají správci dělat," řekl HN Pelikán.
Nově ministerstvo bude zkoušet uchazeče i z toho, jak v budoucí profesi zvládnou fungovat. "Bylo to špatně nastavené a málo orientované do praxe," říká pověřený ředitel insolvenčního odboru Martin Richter. Zkouškou tak prošel kdekdo. Dalším důvodem, který ministerstvo nepřizná, je i pročištění tohoto institutu a zvýšení jeho kreditu, který trpí kvůli některým podezřelým případům.
Jedním z nich jsou třeba otazníky kolem správce Ivo Haly, u kterého se vyrojily pochybnosti, zda jím řízené insolvence vedl férově vůči všem věřitelům. Správci, kteří řídí krachy firem, mají v rukou velkou moc, jsou pod velkým tlakem a mohou být lákadlem pro černý byznys.
Zaměření na praxi
"Nově po nich třeba chceme, aby nám předvedli, jak na konkrétní pohledávce například ukážou, co s ní budou dělat a jak popřou pohledávku," dodává Richter s tím, že nyní mají připravenou vyhlášku, která zkoušky změní tak, jak je to podle ministerstva správné. Vyhláška teď poputuje do Legislativní rady vlády a platit má od poloviny roku.
38 zvláštních správců
má speciální povolení. Jejich počet se ale může brzy snížit, protože je čeká historicky první přezkoušení.
Při starých zkouškách běžně prošlo zhruba 30 procent uchazečů. Od poloviny loňského roku ministerstvo zkoušku pro insolvenční správce už částečně zpřísnilo a prošlo jen 10 procent. Podle Richtera ministerstvo ještě změní třeba případovou studii a test.
"Ukážeme okruhy témat, aby uchazeči věděli, na co se mají připravit, a změníme testové otázky," upřesňuje Martin Richter z insolvenčního odboru ministerstva spravedlnosti. To bude u zkoušek dále chtít, aby se uchazeči vypořádali v ústní části s některými dokumenty a ukázali, jak budou postupovat.
Okruhy si budou uchazeči o status insolvenčního správce – držitele magisterského diplomu – nově losovat. "Zkoušeni budou z insolvence, práva a také z daní, účetnictví a řízení podniků. A budou muset uspět u všech tří okruhů, což do teď nebylo. Takže se může zatím stát, že tou zkouškou projde člověk, který nesložil úspěšně insolvence," vysvětluje Richter.
Zvláštní správce čeká přezkoušení
Zkouška se ale zpřísní i pro takzvané zvláštní insolvenční správce, kteří dostávají na starost krachy největších podniků v zemi, čímž se ovlivňuje i zaměstnanost a ekonomika země. Těch je v současnosti 38, do budoucna se ale jejich počet může snížit, protože je jako zvláštní skupinu čeká v polovině roku první přezkušování. Bude se týkat hlavně praktických znalostí, kdy dostanou modelovou firmu, na kterou byl podán insolvenční návrh, a budou muset rozhodnout, zda je v krachu a jak to dál řešit. Nově budou zkoušeni třeba z angličtiny.
"Hodně jsme změnili a zpřísnili podmínky pro zvláštní správce. Přidali jsme třeba požadavek na základní znalost angličtiny, protože firmy takové velikosti mají vždy mezinárodní vztahy. A bylo trapné, když jsem třeba i já jako advokát zažil správce, který uměl jenom česky a dokumenty byly v angličtině," vysvětluje Pelikán.
Proti připravené vyhlášce nejsou ani někteří přední insolvenční správci jako Lee Louda, který má nyní mj. na starosti řízení úpadku OKD. "Je to určitá snaha omezit jejich počet přirozenějším způsobem," říká Louda.
S přezkušováním správců se zvláštním povolením souhlasí i správce Michal Žižlavský, který vítá důraz na praxi. "Že se snaží ministerstvo posunout zkoušky k praxi, je rozumné. A je tedy dobré prověřit práci těch současných zvláštních správců," říká Žižlavský, který vítá i požadavek, aby zvláštní správci uměli alespoň anglicky.