Cena inspirovaná knihou Johna Orwella 1984, kterou pravidelně vyhlašuje nezávislá organizace Iuridicum Remedium (IuRe), našla své vítěze. Za působení v loňském roce jsou jimi ministerstvo obrany, poskytovatel nebankovních půjček Home Credit, ale také Úřad práce. Udělení anticeny má upozorňovat na zásahy ze strany podnikatelských subjektů i subjektů veřejné správy do soukromí občanů.

Vítězem se stává…

Úřadem, který si v letošník ročníku vysloužil vítězství ve své kategorii, je ministerstvo obrany, a to za návrh novely zákona o Vojenském zpravodajství. Tomu měla být udělena odpovědnost za kybernetickou obranu. Porotci se shodli na porušování soukromí v souvislosti se zpravodajskou možností odposlouchávání, blokování, ale i změny českého internetu.

Za firmy si odnesl vítězství poskytovatel nebankovních půjček Home Credit, který se chce novou aplikací pokusit o kvalitnější zjišťování bonity klientů. Aplikace by měla analyzovat obsah mobilního telefonu klienta, čímž by mohly být zjištěna konexe s evidovanými neplatiči, případně jinými firmami poskytujícími nebankovní půjčky. Díky tomu by se mohl Home Credit rozhodnout, zdali půjčku žadateli poskytne.

Mluvčí společnosti Home Credit Zuzana Bienvenu však s udělením ceny nesouhlasí. Aplikace se má dle jejích slov stát pohodlnější servisní funkci pro existující zákazníky. "Zmíněnou funkcionalitu nevyvíjíme a nebude součástí aplikace. Cenu tedy dostáváme za něco, co nemáme, ani mít nebudeme. " vysvětluje Bienvenu. Vývojový tým s dodavatelem údajně pouze zjišťovali možnosti technologie.

Úřad práce si vysloužil anticenu za vyžadování kompletního výpisu z bankovního účtu od žadatelů některých sociálních dávek. Tato povinnost však není uložena zákonem.

V anticeně je hodnocen i „Výrok Velkého bratra“. Ten si za minulý rok připsal generální ředitel Mastercard pro ČR, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. "Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá...", uvedl v rozhovoru pro server Peníze.cz. Nominaci si vysloužilo i několik poslanců, nebo například mobilní operátor T-mobile. „například několik poslanců v souvislosti s výroky týkajícími se zdravotních registrů nebo mluvčí společnosti T-Mobile v souvislosti s únikem klientských dat.” Doplňuje Jan vobořil, ředitel Iuridicum Remedium.

Iuridicum Remedium však oceňuje i ty, kteří na soukromí občanů dbají. Pozitivní cenu Edwarda Snowdena získalo město Vsetín za informování o městském kamerovém systému.

EET i registr hazardních hráčů jsou stálice

Některé návrhy zákonů či legislativní kroky se objevují mezi nominacemi po několikáté. "…následkem delšího legislativního procesu se objevily již minulý, nebo dokonce předminulý rok třeba EET, domovní kontroly kotlů nebo registr hazardních hráčů." Vysvětluje Vobořil.

Související