Dohoda mezi Unií a Afghánistánem má prohloubit vztahy a bude se týkat i migrační politiky. Pro Afghánistán znamená dle agentury DPA zisk 1,2 miliardy eur ročně. Spolupráci mezi Evropskou unií a Afghánistánem stvrdili na bezpečnostní konferenci v Mnichově vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini a ministr financí Afghánské islámské republiky Eklil Hakimi za přítomnosti prezidenta republiky Ashrafa Ghaniho. 

„Dohoda o spolupráci, kterou jsme dnes podepsali, bude stavět na oblastech, které byly již v minulosti středem zájmu jako například lidský rozvoj, protikorupční politika, dosažení míru a základní právní principy,“ vysvětluje Federica Mogherini a dodává, že dohoda má pomoci k udržitelnému rozvoji Afghánistánu ve prospěch všech tamních obyvatel, ale i k politickému dialogu na téma lidských práv.

Historicky první smluvní závazek mezi Unií a Afghánistánem zakládá i podpůrné období trvající do roku 2020, kdy Unie bude ročně vyplácet dle agentury DPA Afghánistánu 1,2 miliardy eur ročně, a to i za usnadnění vyhošťování afghánských migrantů.

Související