Nedávno byl ještě Tomáš Prouza pokládán za nadějnou tvář sociální demokracie, je nejbližším poradcem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a mluvilo se o něm jako o muži, který by mohl nahradit ministra průmyslu Jana Mládka.
Nyní však bude muset Prouza skončit i ve funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti. Stáhl totiž svou žádost o bezpečnostní prověrku, kterou na výkon své funkce potřebuje od prvního ledna 2016, kdy vstoupil v platnost služební zákon. Redakci to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje z nejvyšších politických kruhů a Úřadu vlády. Prouza nejprve informace popřel, později na otázky přestal odpovídat.
Znamená to, že Prouza nyní pro výkon funkce nesplňuje zákonné podmínky a post státního tajemníka by měl opustit. Premiér tak může přijít o blízkého spolupracovníka, o němž se ještě loni spekulovali jako o volebním manažerovi ČSSD či jako o kandidátovi na post ministra průmyslu a obchodu. Podle informací redakce se teď rozhoduje o tom, jaké bude Prouzovo další uplatnění.
Státní tajemník při Úřadu vlády Tomáš Špirhanzl, pod nějž Prouzovo místo podle služebního zákona spadá, odmítl informace Hospodářských novin komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl redakci. A mluvit nechtěl ani o Prouzově možném odvolání z funkce.
Takzvaný superúředník, tedy náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, v obecné rovině řekl, že by Špirhanzl měl zahájit řízení o Prouzově odvolání z funkce. "Protože ta prověrka na místo státního tajemníka pro evropské záležitosti je vyžadována," řekl Postránecký, aniž by se chtěl vyjadřovat ke konkrétnímu případu.
Sám Prouza otázky kolem stažení prověrky nejprve odmítal s tím, že to není pravda. V posledních dnech však na zaslané otázky nereagoval a neodpověděl ani na dotazy, co ho ke stažení žádosti vedlo.
Že má Prouza problémy se získáním prověrky, už před časem upozornila MF Dnes. Bylo to v době, kdy se o Prouzovi spekulovalo jako možném volebním manažerovi ČSSD, kterým se nakonec stal Jan Birke. Prouza na pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti potřebuje prověrku na stupeň důvěrné, nakonec si však zažádal o prověrku na stupeň tajné.
V lednu Prouza v televizi tvrdil, že nevidí důvod, proč by prověrku neměl dostat a vše podle něj běželo standardně. Prouza tehdy také řekl, že mu chybějící prověrka nijak nebrání ve výkonu jeho práce.
"Dostanu se ke všem materiálům, které potřebuji… Evropská agenda je tak otevřená, že se v utajeném režimu neprojednává vlastně vůbec nic," dodal s tím, že zatím nikdy z žádného jednání odejít nemusel.