Doposud bylo čtení zprávy auditora spíše nudnou záležitostí. Akcionáři se z ní obvykle dozvěděli, že účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz finanční pozice společnosti a je v souladu s právními předpisy a mezinárodními standardy účetního výkaznictví. Pokud podnik nebyl zrovna na hraně bankrotu, těžko se ze zprávy dalo vyčíst víc. Změnu přináší nový formát auditní zprávy, který se týká účetních závěrek společností kotovaných na burzách a neregulovaných trzích.
Audity dostanou novou strukturu a auditoři budou muset ve svých zprávách popsat důležité oblasti kontroly i to, jak k nim přistoupili. Čtenáři se pod hlavičkou "hlavní záležitosti auditu" třeba dozvědí, které části finančního výkaznictví považuje autor zprávy za nejdůležitější. Mělo by se jednat o ty oblasti účetní závěrky, které jsou nejnáchylnější ke zkreslení. "Mohou to být i oblasti mimořádných transakcí, s nimiž klient nebude mít velké zkušenosti, nebo oblasti, kde je třeba činit odhady, přičemž vodítka k jejich stanovení jsou omezená nebo neexistují," popisuje první viceprezident Komory auditorů Jiří Pelák.
Nová pravidla se uplatní už při auditech účetních závěrek za loňský rok, tedy těch, které se začínají zveřejňovat právě nyní.
Investiční společnost Akro jako jedna z prvních zveřejnila výroční zprávu za rok 2016 v novém formátu. Auditoři se detailně zabývali například hodnotou rezerv a závazků souvisejících s probíhajícím sporem se státem kvůli vytunelovaným CS fondům.
Píše se o metodách oceňování i soudech
Ve Velké Británii, kde se rozšířený formát auditní zprávy využívá už dva roky, se tak například auditoři při hodnocení závěrky společnosti Rolls-Royce Holdings za rok 2015 detailně zabývali sílícím tlakem na finanční řízení společnosti dostát prognózovaným výsledkům. Testovali, zda management záměrně nenadhodnocuje příjmy z dlouhodobých kontraktů a nezlepšuje tak finanční výsledky holdingu. Přestože auditoři žádnou záměrnou manipulaci nakonec nezjistili, ve své zprávě detailně popisují své postupy a zjištění. Přidali dokonce grafické znázornění dopadu jednotlivých účetních prvků, jako je například ocenění goodwillu nebo finančních derivátů, na finanční výsledky holdingu.
U investiční společnosti Akro, jedné z prvních v Česku, které již zveřejnily svou výroční zprávu za rok 2016 s auditní zprávou v novém formátu, se auditoři zabývali probíhajícím sporem se státem o náhradu za nesprávný úřední postup v kauze vytunelovaných CS fondů. "Určení množství rezerv a závazků souvisejících se soudním sporem je z velké míry závislé na subjektivním vyhodnocení představenstva Akro investiční společnosti," upozornili auditoři ze společnosti BDO ve své zprávě.
Kolik "hlavních" bodů auditoři mají ve zprávě uvést, standardy neříkají. Jejich počet bude záviset na složitosti auditované firmy a charakteru její podnikatelské činnosti. Řádově by jich ale měly být jednotky. Že by auditoři nenašli žádnou záležitost hodnou pozornosti, je nepravděpodobné. "Sdělit emitentovi cenných papírů, že z pohledu auditora není v podstatě zajímavý, by vyžadovalo notnou dávku odhodlání," míní partner v oddělení auditu KPMG Karel Charvát.
Nové standardy se promítnou také do struktury auditní zprávy, a to nejen u kotovaných společností, ale i u všech ostatních auditovaných podniků. Nejpodstatnější část zprávy, takzvaný výrok auditora, který doposud býval na konci, se nově přesouvá na začátek. Auditoři se také budou podrobněji vyjadřovat ke schopnosti společnosti pokračovat v podnikání. "Pokud auditor identifikuje skutečnosti, jež znamenají významnou nejistotu existence, připojí samostatný odstavec, ve kterém popíše situaci," vysvětluje partner společnosti BDO Audit Lukáš Hendrych. Chybět by neměl odkaz na příslušnou část účetní závěrky.
Novinky slibují akcionářům a investorům přesnější informace o zdraví auditované firmy. Na první ohlasy investorů je však vzhledem k malému počtu zveřejněných zpráv sepsaných podle nových pravidel ještě brzy. Nový formát předem vítají největší české banky. Vidí v něm důležitého pomocníka při identifikaci rizik u podniků, jimž půjčují. Zároveň ale dodávají: Své klienty si budeme i nadále samy důkladně prověřovat.
Drahé stohy papíru
Pro auditory nový formát zprávy znamená práci navíc. Podle studie analyzující zkušenosti z Velké Británie tam rozsah auditní zprávy narostl třikrát, v průměru z původních 758 slov téměř na 2200 slov. Kromě toho kladou revidované standardy také větší důraz na informování auditované společnosti o práci auditora.
Více povinností přinesla nová forma zprávy i samotnému vedení auditovaných firem. "V auditu je obsaženo více informací, o nichž management a auditor vzájemně hovoří, dokládají a analyzují," popisuje své čerstvé zkušenosti předseda představenstva Akra Jiří Trávníček. Diskutuje se například o výběru hlavních záležitostí auditu. Ten auditor musí zdůvodnit. Firma ale nemůže rozhodnutí auditora vetovat.
Větší pracnost už některé auditorské firmy promítly i do svých cen. V Británii to audit prodražilo v průměru o pět procent. To by v českých podmínkách mohlo obvykle znamenat desetitisíce navíc. "Audity mírně zdražují. Auditoři kvůli nové regulaci zůstávají v práci déle, nehledě na školení a přizpůsobení vnitřních procesů a metodik auditorských společností," říká Pelák.
To, že by cena auditu vzrostla stejnou měrou jako v Anglii i u největších českých kotovaných společností − tedy například v případě ČEZ zhruba o 1,3 milionu korun −, nicméně insideři nepředpokládají. "Pracnost se nezvýší natolik, aby znamenala významné plošné navyšování odměn," míní Hendrych.
Tlak na cenu však brzy zvýší další novinky. Paralelně se snaží hodnotu auditu pro uživatele zvýšit i Evropská unie. Při tvorbě svých pravidel šla dokonce nad rámec mezinárodních standardů. Od června tak budou muset auditoři povinně vypíchnout hlavní záležitosti i u takzvaných společností veřejného zájmu, mezi něž patří banky, pojišťovny nebo penzijní fondy. Brusel si v auditních zprávách žádá i informace o délce trvání smlouvy s auditorskou firmou či o neauditních poplatcích.