Vítězem podzimních parlamentních voleb budou státní zaměstnanci. Někteří ministři vlády Bohuslava Sobotky si totiž v rámci předvolební kampaně nechtějí nechat ujít příležitost ještě naposledy zvednout ve svých resortech platy. Polepšit by si měli vojáci, zdravotníci či učitelé. Už v polovině letoška by se pak měly zvednout platy nejhůře placených státních zaměstnanců, ale také sester či policistů a hasičů.
"Chceme jednat o dalším zvýšení platů učitelů, sester a lékařů, které by mělo být o něco vyšší než u ostatních zaměstnanců veřejného sektoru. Budeme se bavit i o růstu tarifů policistů, hasičů a dalších lidí, kteří pracují pro stát," potvrdil premiér Sobotka (ČSSD).
Kromě platů premiér navrhne od ledna 2018 opět zvednout minimální mzdu (nyní 11 tisíc korun). Koalice se při svém vzniku zavázala, že se minimální mzda bude rovnat 40 procentům mzdy průměrné, která má i nadále růst.
Alespoň pět procent ano…
Sobotkova vládní sestava bude ještě před podzimními volbami předkládat návrh státního rozpočtu na příští rok, který navyšování zahrne. Jednotliví ministři už přicházejí se svými představami.
"Pro ministerstvo obrany by bylo přijatelné, kdyby u vojáků i občanských zaměstnanců došlo ke stejnému růstu jako loni v listopadu, tedy o pět procent," uvedl Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.
"Navyšování platů ve veřejném sektoru je důležité, protože tlačí na růst mezd v podnikatelském prostředí. Proto budu určitě prosazovat zvýšení," přidává se ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a navrhuje změnu, na jejímž základě by se někteří zaměstnanci ve státní sféře vyššího platu mohli dočkat už v polovině letošního roku.
Platových stupnic by nově mělo být šest místo současných devíti. Tím by si zhruba o 9,4 procenta přilepšili například zaměstnanci v kultuře nebo školníci, dále také zdravotníci spadající pod ministerstva vnitra a obrany, kteří působí ve věznicích či u letecké záchranky. O 5,1 procenta by pak platy vzrostly sociálním pracovníkům.
Návrh Marksové vítá i lidovecký ministr kultury Daniel Herman, který dlouhodobě upozorňuje na nízké platy ve svém resortu. "Systém by měl být srozumitelnější, profesně vyváženější, a navíc by mohl sloužit i jako dobrý základ pro další etapy v řešení platové optimalizace," doufá Herman.
Ten očekává, že podle letošního rozpočtu by měly platy v kultuře vzrůst o 36 procent ve srovnání s rokem 2013.
"Toto dorovnání však stále není v potřebné výši. I tak jsem rád, že se podařilo stabilizovat platovou situaci zaměstnanců resortu, protože jejich platy se dlouhodobě pohybují pod celostátním průměrem," říká ministr.
Proti není ani lídr hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. "Chápu, že zejména zaměstnancům kultury, sociálních služeb, zdravotníkům, ale i dalším povoláním je nutné navyšovat platy. Jejich současná odměna je opravdu nízká," říká Babiš s tím, že práce těchto zaměstnanců je často psychicky i fyzicky náročná.
… ale deset pro policisty je už moc
Vicepremiér však nesouhlasí s plánem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) přidat od letošního pololetí deset procent bezpečnostním sborům. Zdůvodnil to tím, že platy policistů a hasičů se od roku 2013 zvedly o 15 procent, což je podle něj dostatečné.
"Pokud pan ministr tvrdí, že policisté, hasiči i další členové bezpečnostních sborů mají platy dostatečně vysoké, jde o nesmysl a projev neúcty k lidem, kteří pro naše bezpečí riskují své životy," kontroval Chovanec.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) si naopak s Babišem zvedání platů ve svém resortu už vyjednal. Po následující tři roky se zvednou vždy o 3,5 miliardy platby za státní pojištěnce a tyto peníze mají putovat hlavně na platy. K tomu Ludvík už od letošního pololetí přidá 2000 Kč měsíčně sestrám v nemocnicích.
Kromě přímého přidávání peněz státním zaměstnancům ČSSD představila také daňový balíček, se kterým chce jít do voleb. Sobotka slibuje, že devadesát procent Čechů na něm vydělá. Jedním ze zdrojů, z nichž chce strana své sliby zaplatit, má být vyšší zdanění velkých a ziskových firem a lidí s vyššími příjmy.