Po půl roce čekání je konečně jasné, na kolik by vyšel úplný konec zkrachovalého těžaře černého uhlí firmu OKD. Podle znaleckého posudku od společnosti A-Consult plus, který si nechal vypracovat insolvenční soud, by co nejrychlejší uzavření dolů, propouštění lidí a následná rekultivace území vyšla na 8,4 miliardy korun. Společnost také uvedla, že dostala dvě finální nabídky od investorů, kteří by byli schopní zajistit další fungování firmy a následně zajistit i postupný útlum dolů.
Podle znaleckého posudku, který má 105 stran a přes 4,5 tisíce stran příloh, je hodnota majetku OKD jen něco přes tři miliardy korun. A více než 5,4 miliardy korun by tak musel zaplatit stát. Likvidaci dolů někdo zaplatit musí – nevyužívané a nevětrané doly jsou totiž kvůli možnosti výbuchu nebo samovznícení uhlí velmi nebezpečné. Další miliardy by pak pravděpodobně stály náklady na sociálních dávkách pro tisíce propuštěných horníků.
I kdyby se OKD rozhodly zavřít své doly ihned, bude podle znalce trvat minimálně 732 dnů, tedy 2 roky, než k tomu dostane všechna povolení. Jen samotné zakonzervování dolů na tuto dobu pak vyjde na 2,6 miliardy korun.
Znalecký posudek také tvrdí, že by na současné věřitele zbylo pouhých 41 milionů korun, tedy jen zlomek toho, co požadují. Nezajištění věřitelé pak nedostanou vůbec nic. "Vzhledem k nedostatečnosti majetku k úhradě i pohledávek za majetkovou podstatou dospěl znalec k názoru, že k poměrnému uspokojení nezajištěných věřitelů rozvrhem nezbude žádný majetek," uvádí znalecká společnost A-Consult ve svém posudku.
OKD, který je se zhruba 11 tisícovkami pracovníků největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, je v úpadku od loňského května. Firma dluží bankám i dodavatelům zhruba tři miliardy korun, ale ani bez splácení pohledávek si není schopná vydělat na vlastní provoz. Loni i bez odpisů prodělala 1,2 miliardy.
"I během insolvenčního řízení je hospodářská situace nedobrá. Společnost dosahuje vysokých provozních ztrát a má problémy s financováním svého provozu, které v průběhu insolvenčního řízení musela řešit novým úvěrovým financováním," stojí v posudku, který mají HN k dispozici.
Toto financování ve výši 700 milionů korun poskytla formou státní firmy Prisco vláda loni v srpnu. Již v prosinci si ale OKD požádaly o dalších více než 723 milionů na útlum Dolu Paskov. Ten je již několik let vysoce prodělečný, při životě ho udržovaly jen dlouhodobé protesty odborářů. I přes ně ale již za několik týdnů těžba v Paskově končí - naposled se na něm bude fárat 31. března.
Na OKD tvrdě dopadl pokles cen černého uhlí na světových trzích. Je to vidět hlavně na jeho hospodářských výsledcích. Zatímco v roce 2012 byly výkony firmy 31,5 miliardy korun, loni to bylo už jenom 13,2 miliardy. Před pěti lety to také bylo naposled, kdy firma vykázala zisk ve výši 1,6 miliardy korun. Od té doby hlavně kvůli obřím odpisům prodělala desítky miliard korun.