Bývalý ředitel Akademie věd Jiří Drahoš oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Řekl to při besedě s občany Jablunkova v Moravskoslezském kraji, odkud pochází a kde prožil dětství.

Drahoš sbírá hlasy pravice i levice. Má fanoušky v několika stranách

"Já jsem tady hlavně proto, abych vám oznámil, že jsem se rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky," řekl Drahoš poté, co na pódium přizval manželku a jednu z dcer. Následoval obrovský potlesk. "Je vidět, že alespoň tady v Jablunkově mám velkou podporu," dodal.

Ze všeho nejvíc Drahoš mluví o tom, že by byl nadstranický prezident. "Prezident má lidi spojovat. Mou výhodou je, že jsem nebyl v žádné straně. Určitě nebudu žádnou stranu vynášet nahoru. Nikdy jsem s politiky netančil a nemíním s nimi tančit. Prezident by měl být někdo, kdo lidi spojuje. Naše problémy jsou lidské, sociální, ne pravicové nebo levicové," řekl.

"Hlavním důvodem mé kandidatury jsou mé obavy o osud novodobé české demokracie. Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám," uvedl dále Drahoš.

Šéf Drahošova týmu Jakub Kleindienst řekl, že bude kandidovat jako nezávislý kandidát a nevyužije možnosti stát se oficiálním kandidátem konkrétní politické strany nebo hnutí. "Jako celoživotní nestraník chci být autentickým nezávislým prezidentem České republiky," citoval Kleindienst bývalého šéfa Akademie věd.

Populární u velké části stran

Akademik Jiří Drahoš jako zájemce o Pražský hrad sbírá politickou podporu napříč stranami. Je populární u Starostů, části lidovců, v TOP 09. Fanoušci se k němu hlásí mezi sociálními demokraty či členy hnutí ANO. Kdyby získal podporu některé ze stran, nemusel by sbírat 50 tisíc podpisů voličů. Drahoš takové možnosti ale patrně nevyužije.

Podporu Drahošovi vyjádřil také bývalý diplomat Petr Kolář, který se nakonec rozhodl na prezidenta nekandidovat. "Pan profesor si svůj tým bude sestavovat podle svého uvážení a potřeb. Pokud bude mít zájem o moji podporu a bude chtít konzultovat mezinárodní vztahy a zahraniční a bezpečnostní politiku, budu mu v rámci svých možností rád k dispozici. Ale je to zcela na něm," řekl v úterý redakci Kolář.

Bývalý šéf Akademie věd podle něj má velkou šanci uspět. "Je poměrně široce rozkročený zleva doprava, má názory, které se mi libí, ale i takové, které ocení voliči levice," doplnil. Zároveň Drahoše označil za protipól současného prezidenta. "Je to integrovaná osobnost, slušný člověk, nelže a nenapadá," dodal.

Vůči Drahošovi se naopak vymezil mluvčí současného prezidenta Jiří Ovčáček. "Žádné velké překvapení se nekoná. Jiřího Drahoše nadšeně podporují média a politické strany. TOP 09 počínaje a okolím Bohuslava Sobotky konče," napsal na Twitteru.

Jiří Drahoš oznamuje kandidaturu na prezidenta

Související