Počet nově zahájených exekucí v loňském roce klesl na nejnižší úroveň od roku 2008. Exekutoři začali loni vymáhat dluh v 680 tisících případech, což je o desetinu méně než před rokem.
Postupně ale klesá vymahatelnost dluhů v exekucích, takže celkový počet běžících exekucí vzrostl ke konci loňského roku meziročně o pět procent. V Česku nyní běží 4,68 milionu exekucí - naprostá většina z toho připadá na domácnosti, zatímco na firmy jen 230 tisíc.
Čerstvou statistiku ve středu zveřejnila Exekutorská komora ČR. Ta současně upozorňuje, že stále narůstá počet lidí, kteří mají více exekucí, a jejichž dluhy tak jsou prakticky nevymahatelné.
Celkově je v exekuci 834 tisíc lidí a 68 tisíc firem. Čtyři a více exekucí má celkem 413 tisíc lidí, tedy téměř přesně polovina. Počet těchto lidí meziročně narostl o desetinu. Lidí s deseti a více exekucemi bylo na konci loňského roku 145 tisíc, což je nárůst o pětinu.
Kvůli tomu je 85 procent probíhajících exekucí nevymahatelných, upozorňuje komora. Exekutoři je ale i přesto zahajují, protože si to přejí věřitelé, tedy například banky, úvěrové společnosti, pojišťovny, energetické firmy nebo operátoři.
Vynahatelnost exekucí klesá
Exekutorská komora proto volá po systémových změnách. Třeba po zavedení povinných záloh, které by věřitelé museli platit za zahájené exekuce, nebo po zavedení místní příslušnosti exekutorů.
"Mnohačetnost exekucí je stále více jedním z nejtíživějších celospolečenských problémů. U většiny pohledávek je u takových lidí prakticky nemožné dlužnou částku v únosném čase vymoci," říká Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR.
Vymahatelnost exekucí podle Fučíkové dál klesá a pohybuje se někde mezi 20 a 30 procenty. I přesto jsou exekutoři podle ní stále nejefektivnější cestou, jak zajistit vymahatelnost dluhů. Před jejich zavedením v roce 2001 se vymahatelnost pohybovala v řádech nižších jednotek procent, připomíná Fučíková.
Nová pravidla pro osobní bankrot
Ministerstvo spravedlnosti chce problémy lidí, kteří jsou v takzvané dluhové pasti, vyřešit novými pravidly osobního bankrotu. Ten by měl být nově dostupný i těm, kteří nejsou schopni splatit ani 30 procent dluhů - což je dosavadní hranice pro povolení osobního bankrotu.
"Amnestie není správnou cestou. Dluhy se mají platit, a ne odpouštět," říká k tomuto návrhu Fučíková. Zároveň ale připouští, že nemá vlastní návrh na to, jak problém s předluženými lidmi vyřešit.
Ministerstvo spravedlnosti zároveň přichystalo i novelu exekučního řádu, která počítá i s povinnými zálohami, ale zatím nezavádí místní příslušnost exekutorů. Zatímco u osobního bankrotu ministr spravedlnosti věří, že se změny podaří prosadit ještě v tomto volebním období, u změn exekucí s tím už příliš nepočítá.