Dovedou roznášet talíře s jídlem nebo péct rohlíky stejně dobře jako jejich mužští kolegové. Berou ale menší plat, protože jsou ženy. Inspekce práce se loni speciálně na platovou nespravedlnost mezi pohlavími poprvé zaměřila a objevila čtyři pochybení.

Platová diskriminace je celoevropským problémem, v Česku je však rozdíl mezi výdělky mužů a žen po Estonsku druhý největší − 22,5 procenta. Pomyslně tak Češky od 11. října pracují zadarmo. Nerovnost způsobuje nejen fakt, že ženy vykonávají hůře placené profese, ale i to, že za stejnou práci dostanou méně peněz než muži.

Inspektoři se loni věnovali půl na půl státní i soukromé sféře. Kontrol bylo celkem 34, chybovala restaurace, pekárna, dodavatel autodílů a městská policie.

U posledního subjektu byl problém v tom, že dvěma strážnicím byl krácen zvláštní příplatek o dobu, kdy byly na rodičovské dovolené.

22,5 procenta

činí v Česku relativní rozdíl mezi průměrnou mzdou ženy a muže. Je druhý nejvyšší v EU.

80 kontrol

zaměřených na rovné odměňování žen a mužů letos chystá inspekce práce.

Inspekce ze zákona nemůže ani jednoho ze čtyř hříšníků jmenovat. "V jednom z výše uvedených případů lze předpokládat zahájení správního řízení o uložení sankce za správní delikt," uvedl náměstek generálního inspektora práce Jiří Macíček.

Obecně zaměstnavatelům hrozí za diskriminaci až milionová pokuta.

Nespravedlnost v odměnách před rokem kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová. I v reakci na to přikázala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) podřízené inspekci práce, aby se na problém zaměřila. Ombudsmanka považuje zjištění, že každý devátý kontrolovaný zaměstnavatel ženy diskriminoval, za závažné.

"A to ještě musíme brát v úvahu, že je pro inspektory velmi složité najít při kontrole důkazy, které by obstály ve správním řízení se zaměstnavatelem," podotkla s tím, že nestačí jen nahlédnout do dokumentů firmy.

Je potřeba se dotazovat i ostatních zaměstnanců, kteří však často z obavy o zaměstnání nechtějí svědčit.

Problémem je i to, že řada lidí neví, kolik berou jejich kolegové. "O platech a mzdách se Češi a Češky bojí mluvit. Je tedy důležité, abychom téma zviditelňovali, mluvili o tom, jaká odměna je za jakou práci adekvátní," vysvětlila ministryně Marksová.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.