Předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi ubývají před parlamentními volbami nejviditelnější kritici ve straně. Po poslanci Jeronýmu Tejcovi, který oznámil odchod z vysoké politiky, se do stále větších problémů dostává hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Dosud nejúspěšnějšímu regionálnímu politikovi ČSSD hrozí pád kvůli tomu, jak si počínal při pořizování chaty.

Zimola je považovaný za jednoho z možných nástupců Sobotky v případě, že by sociální demokraté prohráli podzimní volby. Hejtman je sice až na posledním místě krajské kandidátky pro volby, ale díky preferenčním hlasům by se mohl vyšvihnout do čela a slavit triumf. Tento plán se mu však nyní hroutí a on sám může být příčinou dalšího snížení už tak nízkých předvolebních preferencí vládní strany.

Pro sociální demokracii je celá věc o to horší, že osud jejího nejznámějšího hejtmana je nyní v rukou největšího volebního soupeře, ale v kraji koaličního partnera − hnutí ANO.

Jeho zástupci v čele s poslankyní a šéfkou ANO v kraji Radkou Maxovou se ve čtvrtek budou radit o tom, jak se k Zimolovi zachovají. Tedy konkrétně zda podpoří svolání mimořádného zastupitelstva, kde by se o budoucnosti Zimoly hlasovalo. "Je pravděpodobné, že pokud pan hejtman nesplní naše požadavky, svolání takového zastupitelstva podpoříme," řekla ve středu Maxová.

Zimola se ocitl pod velkým tlakem kvůli tomu, že pořízení chaty spojil se svým kamarádem a zároveň podřízeným Martinem Bláhou, který je předsedou představenstva společnosti Jihočeské nemocnice.

Koupě pozemků i stavba Zimolovy chaty jsou psané na Bláhu, který jako šéf představenstva nemocnice pobírá ročně přes sedm milionů korun. ANO i opozice považují takové propojení za podezřelé. "Buď pan Bláha opustí funkci šéfa nemocnic, anebo ať pan Zimola sám zváží své další setrvání na pozici hejtmana," uvedla Maxová, jejíž ANO by mohlo vytvořit novou koalici s ODS a dalšími stranami.

Ze slov Zimoly pro HN je zřejmé, že si je nebezpečí od ANO vědom. Dokonce připustil, že jednou z variant řešení je to, že koalice by fungovala dál bez něho.

"Jednou z reálných možností je, že rezignuji na svou funkci a koalice bude pokračovat s jiným hejtmanem nebo hejtmankou," prohlásil.

Je ale přesvědčený, že se ničeho špatného nedopustil, pozemek i chatu řádně zaplatil a ANO celou kauzu využívá jako záminku pro vznik jiné koalice.

Sociální demokraté zatím za svým hejtmanem stojí, což potvrdil Stanislav Mrvka, který povede kandidátku ČSSD v Jihočeském kraji. "Nelze postupovat tak, že na někoho ukážu a řeknu, že je mi podezřelý a měl by se odvolat. Muselo by se například prokázat, že došlo k nestandardním finančním operacím, což se nestalo," řekl Mrvka, který však rovněž připustil, že současná koalice je v ohrožení.

Jihočeskou kauzu by navíc mohl využít proti ČSSD v kampani před parlamentními volbami předseda ANO Andrej Babiš. Ten sice po krajských volbách dojednával se Zimolou jihočeskou koalici mezi ANO a ČSSD, ale to neznamená, že její existenci bude dál podporovat. Naopak, Zimolu by mohl zahrnout mezi politiky ČSSD, o kterých mluví v souvislosti s korupcí. Na dotaz, jak vnímá chování Jiřího Zimoly, však ve středu nereagoval.

Související