Novela, která zpřísňuje podmínky pobytu cizinců v České republice, prošla Poslaneckou sněmovnou. Je tak reakcí na ekonomickou migraci, tedy migrací za prací, i na problémy se zahraničními pracovníky v průmyslových zónách. Díky jejímu znění má být umožněno zastavení řízení o povolení k pobytu v případech, kdy se cizinec bez vážných důvodů k řízení nedostavil, či lže nebo předkládá falešné doklady. Řízení by mělo být také ovlivněno trestním stíháním cizince. 

Novelou poslanci nadále bojují proti agenturnímu zaměstnávání bez povolení úřadu práce. Vymezuje také pojem nespolehlivého zaměstnavatele, tedy toho, který neplatí pojistné za zaměstnance, nelegálně zaměstnává nebo je zadlužený. Nově by taková firma zaměstnávat nemohla. Ze 160 poslanců hlasovalo pro novelu 148 z nich. „Změny umožní ČR pružně adekvátně reagovat na vývoj v rámci migračních toků a dalších případných migračních krizí. Za těmi návrhy stojíme,” dodává ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Novela nadále počítá například s omezením práva na slučování rodin. Cizinci ze země mimo Evropskou unii nebude umožněno bez platného víza žádat o povolení pobytu pro sebe jako pro člena rodiny.

Související