Zákon o dani z příjmu se od začátku milénia měnil skoro stočtyřicetkrát, legislativa týkající se správních poplatků dokonce stoosmdesátkrát.

Hospodářská komora tvrdí, že podnikatelé nemají šanci se v "džungli" pravidel orientovat, a připravuje pro ně elektronický systém, který by jim v tom měl pomoci.

Komora v čele se svým prezidentem Vladimírem Dlouhým v pondělí představí demo verzi novinky.

„Největším problémem pro podnikatele nejsou daně a další cenové věci, ale příliš časté změny zákonů a vyhlášek, jejich velký počet a možná největší problém - podnikatel je vystaven určité zlé vůli a voluntarismu při interpretování znění vyhlášek a zákonu a jejich provádění a dodržování, ze strany státu,“ uvedl na tiskové konferenci Dlouhý.

Slibuje, že v základní podobě by právnický elektronický systém se zkratkou PES mohl naostro začít fungovat v příštím roce. V květnu ho chce spustit na zkoušku.

Organizace, která má téměř 15 tisíc členů z řad firem i živnostníků, si vyjednala podporu politiků téměř ze všech parlamentních stran. Skupina poslanců teď ve sněmovně předkládá návrh novelizace zákona o Hospodářské komoře, která spuštění systému umožní.

„Hospodářská komora je poslední dobou kritická k politikům a politickým stranám a aspoň dnes bych chtěl poděkovat politickým stranám zastoupeným v Poslanecké sněmovně, neboť podepsaly návrh zákona, novely zákona o hospodářské a agrární komoře, který byl předložen parlamentu v minulém týdnu. Politici zapomněli na vzájemné rozbroje a jak představitelé koalice i opozice spolupodepsali,“ocenil pomoc politiků prezident Hospodářské komory.

Jedním z předkladatelů je ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš, podle něhož systém usnadní podnikatelům život.

"Pomůže jim rychle zjistit, které povinnosti vůči státu mají v různých situacích, jaké jsou termíny, co se od nich očekává, a nepřímo by mohl zlepšit i kvalitu legislativy v České republice," uvedl.

Pod návrhem je podepsaný také vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. "Je to servis, který podnikatelům zjednoduší práci a orientaci," myslí si. Za ČSSD novelu předkládá Roman Sklenák, za ODS Zbyněk Stanjura, připojil se i Martin Plíšek z TOP 09, Petr Gazdík ze STAN a komunista Pavel Kováčik.

Za technickým řešením "podnikatelského psa" stojí Zdeněk Zajíček, jenž je také tvůrcem kontaktních míst Czech Point. „Do budoucna by z toho mohla být velmi úzká spolupráce mezi Českým statistickým úřadem a Hospodářskou komorou při provozování tohoto systému, ale také statistických registrů, kde by se takové jednoduché věci mohly plnit online,“ popsal plány Zajíček.

V novém systému by si uživatel nejprve zřídil svůj profil. "Kdyby například podnikal v autodopravě, tak by si to do profilu zadal a vyjely by mu všechny povinnosti, které se na něj jako na autodopravce vztahují," popisuje Zajíček. S tím, že by si mohl nastavit i to, aby mu do e‑mailu chodila upozornění na blížící se termín povinných plateb.

PES by byl provázaný s existujícími zákony, které bude potřeba do systému postupně vložit. Autoři chtějí začít s daňovou legislativou, zákoníkem práce a úpravami odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Návrh novely zároveň stanoví, že se ke každé nové zákonné úpravě automaticky připojí přehled povinností a Hospodářská komora už ho jen včlení do elektronického systému.

Od roku 2021 by měla začít fungovat elektronická sbírka zákonů, která by podle Zajíčka byla se systémem do jisté míry provázaná, a veškeré změny v zákonech by se promítaly do systému mnohem rychleji. 

Od roku 2021 by měla začít fungovat elektronická sbírka zákonů, která by podle Zajíčka byla se systémem do jisté míry provázaná, a veškeré změny v zákonech by se promítaly do systému mnohem rychleji.

Novinka bude pro firmy i živnostníky dobrovolná. Komora cílí hlavně na ty nejmenší podnikatele. "Ti většinou nemají možnost platit drahé právníky či daňové poradce a v tuto chvíli ani přesně nevědí, jaké mají povinnosti," vysvětluje Zajíček. V Česku působí asi milion podnikajících subjektů, některé však nejsou aktivní. Komora odhaduje, že systém by mohla využívat asi třetina z celkového počtu.

Státní a územní rozpočty by měl systém přijít v následujících šesti letech zhruba na miliardu korun. Podobnou částku by však zároveň měl uspořit kontrolním orgánům, které budou moci PES také využívat a ušetří za platy úředníkům. Největší úsporu – 43 miliard ročně – komora předpovídá samotným podnikatelům. Zároveň se ovšem uživatelé budou muset asi tisícikorunou ročně podílet na nákladech za provoz.

Podle tvůrců systému je příspěvek na provoz zanedbatelný vzhledem k výhodám plynoucím z jeho využívání. „Myslím si, že by ty náklady mohly být i méně, než sto korun měsíčně a to je vskutku částka, kterou si mohou dovolit i malí podnikatelé. Ta správa toho systému bude také něco stát,“ říká Dlouhý.

Předsedovi Asociace malých a středních podniků Karlu Havlíčkovi, který jinak systém vítá, se ale poplatek nelíbí. "Podnikatel má právo na to, aby veškeré informace, které mu státní správa poskytuje, byly zdarma," dodává.

Související