Anketa Zákon roku, kterou organizuje společnost Deloitte Legal, oceňuje právní normy, které mají pozitivní dopad na byznys. Cílem projektu je přispět k diskusi mezi českými podnikateli, politiky a veřejností o kvalitě právních předpisů. "Umístění jednoho z klíčových zákonů z dílny ministerstva financí, který se nám podařilo prosadit, mě samozřejmě moc těší. Ve většině zemí EU je evidence tržeb standard, na nějž jsou lidé zvyklí," říká k nominaci zákona o elektronické evidenci tržeb ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Podle nominační rady složené z právníků, daňových poradců a zástupců profesních komor, jako je Svaz průmyslu a dopravy nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu, která šestici finalistů vybrala, přispěl zákon o EET k narovnání podnikatelského prostředí. Navíc k tomu používá moderní postupy a hlavně digitalizaci, což je podle členů rady předpokladem pro budoucí zjednodušení daňové administrativy.
"Zákon je stručný a poskytuje základní kostru pro systém EET, který se 'dolaďuje' širokou osvětou a zveřejňovanými otázkami a odpověďmi ministerstva financí a finanční správy," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a člen nominační rady František Chaloupecký. Oceňuje také to, že přípravě zákona předcházela řada konzultací a na praktické obavy podnikatelů ministerstvo následně reagovalo. V zákoně ošetřilo například možnost storna chybných účtenek a popsalo také postupy při výpadcích, které podnikatelům v původní verzi návrhu chyběly.
◼ 19. 4. – Elektronická evidence tržeb
◼ 26. 4. – Směrnice o ochraně know-how a novela svobodného přístupu k informacím
◼ 3. 5. – Zadávání veřejných zakázek a zrušení devizového zákona
◼ 10. 5. – Novela občanského zákoníku
O úspěchu EET svědčí i první statistiky uveřejněné ministerstvem financí. Za první tři měsíce roku se výběr DPH meziročně zvýšil o 3,9 miliardy korun.
Rozpory v nominační radě
Přesto však elektronická evidence tržeb dál vyvolává kritiku a rozpory se kvůli její nominaci objevily i mezi odborníky v nominační radě. Někteří členové upozorňovali například na doposud nevyjasněný poměr mezi očekávanými přínosy evidence a náklady na její spuštění zejména pro drobné podnikatele nebo dopad na základní práva a na ochranu dat.
Daňovým poradcům pak vadí i dodatečné "zpřesňování" zákona. "Jako každodenní zpravodajství je nutné bedlivě sledovat web ministerstva financí a jeho výkladové pokyny k elektronické evidenci tržeb, které podle mého názoru minimálně v některých ohledech nahrazují nepříliš dokonalý text zákona," míní člen prezidia komory a jeden ze členů nominační rady ankety Zákon roku Jiří Nesrovnal.
Přesto v nominační radě nakonec převážil pozitivní náhled. "Téměř každý z nás dokáže najít 'jinou, vhodnější cestu' k narovnání podnikatelských podmínek pro placení daní, než je elektronická evidence tržeb. S řadou z nich bychom i mohli souhlasit. Nicméně, během 26 let po revoluci to doposud žádná vláda neudělala," vysvětluje úspěch EET prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.
Ministerstvu financí se navíc při spouštění elektronické evidence tržeb podařilo nezopakovat chyby a výpadky, které v minulosti provázely spouštění jiných státních databází a systémů, například registru vozidel nebo sociálních dávek. "IT systém po technické stránce funguje plynule a bez problémů, přitom průměrná reakční doba se pohybuje na úrovni jedné desetiny sekundy. Takže jsem spokojený, jak jsme takto náročný projekt zvládli připravit, a to za pouhých šest měsíců," zdůrazňuje Babiš.
K hladkému náběhu evidence tržeb podle něj přispěla hlavně testovací fáze, během níž si podnikatelé mohli vyzkoušet evidenci tržeb v pilotním provozu. Ten odstartoval měsíc předtím, než museli restauratéři a hoteliéři spadající do první vlny EET začít odesílat účtenky finanční správě naostro.
Chci změny, říká Babiš
Přestože si ministr evidenci chválí, chce dál usilovat o změny, které už jednou − neúspěšně − navrhl jako poslanecký "přílepek" k vládnímu daňovému balíčku. Chce dát malým podnikatelům s příjmy do 250 tisíc korun ročně možnost zvolit si režim paušální daně, a vyhnout se tak povinnosti evidovat tržby. "Považuji za velkou chybu, že zmíněný návrh nebyl přijat, protože by ulehčil situaci zejména osobám, které mají podnikání pouze jako přivýdělek k hlavnímu příjmu. Proto se k danému návrhu chci vrátit," říká ministr financí.
Výjimku z evidence zvažuje i pro spolky, jež mají podnikání jako svou vedlejší činnost. Konkrétní možnosti chce Babiš nyní prodiskutovat s odborníky. Legislativní změna by přišla na řadu až po sněmovních volbách. Teď už totiž s novelami ministři přicházet nemohou. Jejich schválení by nestihlo doběhnout do voleb a návrhy, které by současní poslanci nestihli projednat, by tak spadly pod stůl. Volby schvalování zákonů přerušují a noví poslanci nedodělky po svých předchůdcích přebírat nemohou.