Dana Drábová zatím zůstává zastupitelkou Středočeského kraje. Předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost zastupitelé na úterním jednání odmítli mandát zrušit. O jejím setrvání tak teď nejspíš rozhodne ministerstvo vnitra, podle kterého je funkce vysokého státního úředníka s postem krajského zastupitele neslučitelná.

"Máme analýzu, že ten mandát bychom měli ukončit. Budu se o tom ještě bavit se superúředníkem Jozefem Postráneckým. A pokud stanoviska protistrany přetrvají, tak nezbude nic jiného než jí ten mandát odebrat. A pak se asi potkáme až u soudu," řekl po rozhodnutí zastupitelů ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). 

S jeho argumenty ale nesouhlasí Starostové a nezávislí, za které Drábová v krajském zastupitelstvu sedí. Ti tvrdí, že přednost před volebním zákonem má novější služební zákon, který souběh obou funkcí umožňuje. "Opíráme se o stanovisko místopředsedy Legislativní rady vlády Matese, podle kterého by měla platit novější právní norma. A zároveň by to podle něj mělo vést k novelizaci zákona, který celou věc do budoucna jednoznačně stanoví," řekl Aktuálně.cz šéf středočeských STAN Vít Rakušan. A potvrdil, že pokud tedy ministr Drábové mandát zruší, obrátí se Starostové na soud.

Dana Drábová se do zastupitelstva Středočeského kraje dostala po říjnových krajských volbách, ve kterých od voličů získala přes 11 a půl tisíce preferenčních hlasů. "Já sama žádné kroky nechystám. Budu zkrátka vykonávat funkci zastupitelky, dokud budu mít mandát. Ale že je zpečetěn, je podle mě jasné," reagovala na rozhodnutí kolegů v kraji Drábová.

V obdobné situaci jako Drábová byla v Královéhradeckém kraji náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Ta ale situaci vyřešila sama a v pondělí na post krajské zastupitelky rezignovala. K tomu se Drábová se nechystá. Chce, aby její případ posloužil tomu, aby se volební zákon pro tyto případy sjednotil a vyjasnil. "Pokud se Starostové obrátí na soud, uvítám ne. Legislativa v tomto není jednoznačná a dosud si nikdo nedal práci s tím, aby obhájil, že se má aplikovat takto přísně," myslí si Drábová.

V říjnových volbách se do zastupitelstev krajů dostalo pět vysokých státních úředníků. Někteří z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili dříve. Náměstek ministryně školství Robert Plaga (ANO) se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal.

Naopak Jana Vildumetzová (ANO) raději opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje. Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková (ČSSD), vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou.

Šéf středočeské buňky STAN Vít Rakušan ale upozorňuje i na další případy střetu vysoké státní úřednické a krajské politické funkce. "Třeba ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka (ČSSD), je zároveň zastupitelem v Pardubickém kraji," dodává Rakušan. 

Související