Jihočeskou hejtmankou se ve čtvrtek stala Ivana Stráská z ČSSD. Nahradila svého stranického kolegu Jiřího Zimolu, který dnes na mimořádném zasedání zastupitelstva z funkce hejtmana odstoupil. Jihočeský kraj povede nová koalice ČSSD, Pro jižní Čechy, KDU-ČSL a hnutí Jihočeši 2012, v pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít těsnou většinu 28 hlasů.

Stráskou dnes podpořilo 28 zastupitelů ze 48 přítomných. Nová koalice ČSSD, Pro jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012 nahrazuje alianci ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, která se rozpadla před dvěma týdny. Důvodem byly neshody v otázce zdravotnictví mezi ANO a sociálními demokraty.

Zimola kauzy vysvětlovat nechtěl, opozice protestovala

Po osmi a půl letech v čele Jihočeského kraje zahájil ve čtvrtek dopoledne hejtman Jiří Zimola z ČSSD své poslední zasedání ve funkci. Kvůli odchodu hnutí ANO z koalice byl Zimola následně donucen na svůj post rezignovat.

Nejočekávanějším bodem jednání bylo to, jak se hejtman Zimola vyjádří ke svým kauzám, které se týkají stavby jeho chalupy na Lipně a mimořádných odměn v jihočeských nemocnicích.

Zimola ale nechtěl tyto kauzy nyní detailně vysvětlovat, navrhl, aby byl tento bod přesunutý až na květen. Opozice proti tomu protestovala, ale neměla dostatek hlasů k prosazení debaty na toto téma. Stále tak není jasné, jak přesně a za jakých okolností stavěl pro Zimolu chalupu jeho podřízený a kamarád Martin Bláha, který stál v čele krajského holdingu Jihočeské nemocnice.

"Pane hejtmane, vy neustále říkáte, že předložíte audit, který všechno vysvětlí. Já ale nechápu, co má vysvětlit," obrátil se na Zimolu například zastupitel za ODS Martin Kuba s tím, že navíc nechápe, proč výsledek auditu Zimola stále odkládá. "Není na něm nic složitého. Stejně tak mě zaráží, že vy a pan Bláha říkáte něco úplně jiného," uvedl Kuba.

Zimola výtky odmítl a opakovaně tvrdil, že audit vše vysvětlí. Zároveň slíbil, že na dalším zastupitelstvu 11. května všechny dotazy zodpoví.

Dosavadní koalici ČSSD, hnutí ANO a Jihočeši 2012 nahradila aliance ČSSD, Pro jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Hnutí ANO v koalici skončilo na protest proti tomu, že Zimola nejasnosti nevysvětlil.

Předseda představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Bláha, který bral roční odměny 7,2 milionu korun, dal svou funkci k dispozici. Nahradit ho má zastupitelka za KDU-ČSL a bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová.

Související