Berní úředníci požadují po prvním podnikateli, aby vysvětlil, jak získal svůj majetek. HN to potvrdil šéf finanční správy Martin Janeček. Finanční úřad výzvu odeslal v souvislosti s nákupem korunových dluhopisů. Podle úředníků totiž podnikatel, jehož identitu nesmí úřad prozradit, neměl oficiálně takové příjmy, aby si mohl dluhopisy své firmy nakoupit. Korunové dluhopisy vy­užily stovky majitelů firem k vyvedení zisku, aniž by zaplatili daň z dividendy ve výši 15 procent.

Povinnost doložit na výzvu úřadů své historické i aktuální příjmy ukládá zákon o prokazování původu majetku. Správci daně se o něj mohou opřít od prosince minulého roku. Vláda si od jeho přijetí slibovala zvrat v boji proti daňovým podvodům, zatím ale výsledky nepřinesl.

Berní úřady mají nyní podle Janečka rozpracované další případy a lze čekat, že rozešlou další výzvy k doložení původu majetku. Vyšetřovanému podnikateli hrozí, že mu finanční správa doměří daň, ale zároveň může pokutou tuto částku zdvojnásobit.

Zákon přišel příliš pozdě

Přestože má finanční správa nový nástroj k dispozici už déle než půl roku, dosud ho nevyužívala. To proto, že řada případů už je promlčená. "Je to velice důležitý zákon, ale měl tady být už dřív, když se věci děly možná divočeji," říká Janeček.

Berní úředníci se v minulosti při kontrolách setkávali s majetky nevysvětlitelného původu, ale u podezřelých podnikatelů mohou prošetřovat jen případy z posledních tří let, ve výjimečných případech až 10 let. Původ majetku nabytého před touto lhůtou se nemusí prokazovat. Jediné, co je třeba prokázat, je skutečnost, že poplatník měl majetek před uvedenou lhůtou.

Daňoví poradci, právníci i zástupci auditorských společností se shodují, že největším problémem prokazování původu majetku je mít důkazy o pořízení i 10 let starého majetku.

Do potíží se kvůli tomu může dostat i poctivý plátce. "Příkladem jsou třeba peníze darované před lety rodiči nebo když si svépomocí z použitých cihel postavíte garáž na lukrativním místě. Váš majetek po ocenění správcem daně se tak může výrazně lišit od příjmů uvedených v přiznání," vysvětluje David Hubal, člen rady Unie daňových poplatníků.

Vhodné by podle něj bylo nastavit účinnost zákona od okamžiku, kdy lidé budou obeznámeni s tím, že si mají zakládat důkazy o tom, jak majetek získali. "Důkazní břemeno sahá hluboko do minulosti. Občan tak může mít problém svůj majetek doložit. Listiny si v minulosti neuschoval a svědky se mu nepodaří zajistit," říká Hubal.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.