Po květnovém řádění počítačového ransomwaru − viru WannaCry − asi ve 150 zemích stoupl ve světě zájem firem o pojištění kybernetických rizik. Poslední útok z předchozích dnů tuto poptávku podle expertů dále povzbudí.
Ústavům, které se ve vyspělých zemích potýkají s klesajícím či stagnujícím "klasickým" pojištěním, z toho plynou dosud nepoznané obchodní příležitosti.
"Na dosud velice malém trhu s kybernetickým pojištěním nastává klíčový moment. Poptávka po pojistné ochraně proti hackerským útokům rychle roste," míní v listu Financial Times Rick Welsh, šéf společnosti Sciemus, analyzující data z pojistných trhů.
Nové šance se hodlá chopit také největší americká pojišťovna AIG, orientující se na firemní klienty. Oznámila, že rozšíří nabídku "kybernetických" produktů na evropském trhu.
20 miliard
dolarů by se mohlo v roce 2025 vybrat na kybernetickém pojištění, uvádí Allianz.
44 miliard
dolarů činí ztráty způsobené loni ve světě kybernetickými útoky.
Uvádí to americká firma McAfee dodávající bezpečnostní software.
Společnost, jež byla před finanční krizí v roce 2008 největší pojišťovnou na světě, má podle svého středoevropského šéfa Alexandra Naglera dlouhodobé zkušenosti s pojišťováním kybernetických rizik.
Tyto produkty v USA prodává od roku 1999.
"Pokud vím, produkt spojený s krytím kybernetických rizik AIG nabízí firmám takové tři čtyři roky také v Česku. O jeho zavedení zde uvažují i ostatní ústavy," sdělil HN Antonín Hamřík, odborník společnosti PwC na řízení IT rizik.
Tuzemské pojišťovny oslovené HN vyšší poptávku v rámci občanského i firemního pojištění vnímají. Je to například Kooperativa, která od letošního května v rámci nové produktové řady pojištění majetku občanů nabízí krytí kybernetických rizik. "Vztahuje se na prvky tvořící takzvanou chytrou domácnost," uvádí její mluvčí Marek Vích. Další produkt určený malým a středně velkým firmám ústav připravuje.
Německá Allianz v tuzemsku kybernetickou ochranu nenabízí. "Jsme ale schopni tuto službu zprostředkovat přes naši mnichovskou centrálu," říká mluvčí Václav Bálek.
Ústavy letos vyberou na pojistném proti následkům kybernetických útoků po celém světě tři až čtyři miliardy dolarů, z toho na USA připadá asi 90 procent, odhaduje firma Sciemus.
V celkové sumě vybraného pojistného − kolem 2,5 bilionu dolarů − je to jenom zlomek.
Ústav Allianz předpovídá, že byznys s pojišťováním kybernetických rizik bude v celém pojišťovnictví patřit k nejrychleji rostoucím. Suma vybraného pojistného do roku 2025 celosvětově dosáhne 20 miliard dolarů.
Sazby pojistného jsou velice individuální. Závisejí mimo jiné na ročním obratu firmy, charakteru jejího byznysu i na míře její spoluúčasti.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později