Ministerstvo pro místní rozvoj zapomnělo na svou černou listinu nespolehlivých firem. Pokud se na ní někdo objevil, neměl mít do října loňského roku možnost se zúčastnit veřejných zakázek. Po dotazu redakce na to, proč se lidé ze seznamu dále účastní veřejných zakázek, chce resort stránku smazat.  

"Černou listinu stáhneme. Je to chyba, protože nový zákon z října loňského roku o zadávání veřejných zakázek s ní už nepočítá, a tedy neplatí," řekl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Ke stažení skutečně došlo. Odkaz ze stránek sice zmizel, ale seznam je stále funkční. Pokud má někdo uloženou webovou adresu, dostane se na něj.

Ministerstvo za celou dobu na seznam umístilo pouze pět položek. Jak navíc ukázal případ podnikatele Pavla Kavky, černá listina moc nefungovala ani v době, kdy platila.

Kavka, který podniká ve stavebnictví, si po zákazu založil novou firmu s názvem Stavebniny Kavka. A jak prozrazuje registr smluv, od roku 2016 získal třináct zakázek s hodnotou 13 milionů korun. Smlouvu za 7,5 milionu korun uzavřel i s ministerstvem obrany.

Obraně to však nevadí, protože smlouva byla uzavřena s firmou, a ne přímo s Pavlem Kavkou. "Z toho vyplývá, že smlouva nebyla uzavřena s osobou se zákazem plnění veřejných zakázek," řekla redakci mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová.

Kavka se na seznam dostal poté, co předložil k prokázání své kvalifikace kopii osvědčení vydaného Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků, která neodpovídala skutečnosti. "Zjevný rozpor byl v osobě uvedené v textu a na razítku," uvedl v rozhodnutí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Na seznamu jsem byl jako fyzická osoba a ty zakázky jsem dostal na firmu Stavebniny Kavka. Máme k tomu výklad právníků, že ten zákon platil jen na IČO. Obcházení zákona to nebylo," hájí se Kavka, mezi jehož nejčastější klienty patřilo město Havlíčkův Brod.

Seznam pochybných firem kritizovala v minulosti i sama ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Černá listina byla podle ministryně nadbytečná a nad rámec povinností, které ukládá Evropská unie.

Podle Nadačního fondu proti korupci je ale právě "black list" jedním ze způsobů, jak omezit korupci a zamezit nepoctivým podnikatelům, aby se účastnili veřejných zakázek. "Může být účinným nástrojem v boji proti podvodům a manipulacím ve veřejných zakázkách. Tento nástroj byl ovšem nedostatečně vymezen a stejně tak i jeho vymahatelnost nefungovala," kritizuje Janusz Konieczny z nadačního fondu.

Podle Konieczného v rozkrývání vazeb pomáhá i registr smluv. "Případ pana Kavky byl odhalen především díky registru smluv, který umožňuje podrobné vyhledávání v téměř všech uzavřených smlouvách. Není tedy divu, že různé podezřelé skupiny osob intenzivně bojují za likvidaci tohoto registru," dodal. 

Související