Pozice bankovního zaměstnance dosud platila za nadprůměrně placenou práci v relativně klidném prostředí. Odboráři finančních zaměstnanců však říkají, že tohle už dnes neplatí a chystají se prosadit nejen lepší mzdy v této sféře, ale také lepší pracovní podmínky.

"Musíme reagovat na to, že zaměstnanci jsou velmi nespokojení a z bank odcházejí. Běžná je fluktuace dvacet, ale někde i třicet procent. To se následně projevuje i na kvalitě poskytovaných služeb," řekl předseda Odborového svazu pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví František Hupka.

Ten hodlá požádat ministerstvo práce a sociálních věcí o určení zprostředkovatele při vyjednávání kolektivních smluv mezi odbory a zaměstnavateli. "Nerozumíme tomu, proč zaměstnavatelé nejsou schopni dohodnout se na nových kolektivních smlouvách, když ty dosavadní kopírují dvacet let staré podmínky," podotkl Hupka.

52 tisíc korun

byla loni průměrná mzda v oblasti finančnictví. To byl téměř dvojnásobek celkové průměrné mzdy. Vysoké číslo však způsobují velké platy špičkových manažerů.

Nejde přitom jenom o mzdy, podle odborářů je třeba zlepšit i pracovní podmínky, zejména na pozicích založených na "drilu", jaké mají například operátoři call-center nebo přímí prodejci služeb. "Na těchto pozicích dělají lidé i s hrubou mzdou pod dvacet tisíc korun," uvedl Hupka.

Výkonný ředitel pro lidské zdroje Komerční banky Pavel Jirák potvrdil, že odchody zaměstnanců banky skutečně pociťují. "V souvislosti s rekordně nízkou nezaměstnaností a vysokým počtem volných míst je zřejmé, že naprosté většině společností ve všech odvětvích roste fluktuace zaměstnanců," sdělil.

Komerční banka přitom patří mezi firmy, kde se odborům podařilo vyjednat kolektivní smlouvu až do roku 2020. "Pro každý kalendářní rok pak vyjednáváme zejména mzdový nárůst a rozsah zaměstnaneckých benefitů," doplnil Jirák.

Podobně úspěšní byli odboráři také v České spořitelně, kde mají smlouvu do příštího roku. "V posledních letech každoročně docházelo ke zlepšení podmínek ve vztahu k zaměstnancům a obě strany se vždy dokázaly dohodnout," uvedla Pavla Kozáková z tiskového centra České pojišťovny.

Ostatní oslovené banky a pojišťovny se k dotazu na vývoj jednání s odboráři nechtějí příliš vyjadřovat. "Bližší podrobnosti k obsahu kolektivních smluv nebudeme poskytovat," řekl například Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank, kde se podle Hupky nedaří uzavřít dohodu o navýšení mezd.

V době, kdy rostou platy nejen ve státní sféře, ale přidává se v řadě firmách, včetně pokladních v supermarketech, však budou muset platové a pracovní podmínky zlepšit všechny finanční domy.

Podle Hupky fluktuace neznamená přesun pracovníků mezi bankami podle toho, jaké jsou právě kde podmínky, ale odchod lidí mimo bankovní sféru. "Buď jdou do státní správy, nebo přecházejí ke klientům, s nimiž předtím spolupracovali, mnohdy i za menší peníze," dodal Hupka.

Související