Před třemi lety se dohodli jihočeský podnikatel a soudní znalec v oboru nemovitostí a výtvarného umění Radovan Sáček s dalším podnikatelem Radovanem E., že spolu koupí hotel v Rakousku. Jenže Sáček od obchodu nakonec odstoupil a Radovan E. po něm začal vymáhat smluvní pokutu. Rozhodčí soud následně uznal, že na ni má nárok a Sáček že má zaplatit 40 milionů korun.

Případ má nyní dohru před Městským soudem v Praze. Před ním čelí Sáček obžalobě, že si kvůli uvedenému dluhu objednal vraždu Radovana E., za kterou zaplatil 60 tisíc eur zálohy. A celkem byl ochoten zaplatit až osm milionů korun. Na lavici obžalovaných spolu s ním sedí i údajný najatý "vrah" Vlad Orban z Rumunska a jejich zprostředkovatel bývalý armádní důstojník Jozef Mišík.

Radovan E. měl podle obžaloby zemřít při zinscenované dopravní nehodě. "Musí se koupit nějaká auta, ta se pak musí zlikvidovat," zaznamenal policejní odposlech.

Všem hrozí až dvacetileté vězení.

Vymstilo se jim totiž to, že Mišík zřejmě začal hrát na obě strany. Radovanovi E. – alespoň podle obžaloby – totiž o přípravě údajné vraždy řekl.

"Vědom si špatného psychického stavu poškozeného, nabídl mu, že on sám je schopen vraždě zabránit, a za to požadoval vyplacení hotovosti ve výši 500 tisíc korun," uvedla žalobkyně Jana Kadeřábková.

Když si pak Mišík pro uvedeného půl milionu přišel, zadržela jej policie, která navíc krátce předtím na skupinu nasadila odposlechy. Mišíkovi tak kromě přípravy vraždy přibyla i obžaloba z vydírání. Všichni jsou od loňského října ve vazbě.

Případ v pondělí začala projednávat soudkyně Dana Pacholíková. A Sáček to, že by si vraždu objednal, popřel. "Je to nesmysl, jsem hluboce věřící člověk," uvedl dvaačtyřicetiletý majitel desítek nemovitostí a firem. A tvrdí, že naopak policie skočila na špek Radovanovi E., který si vše vymyslel, aby se k uvedeným čtyřiceti milionům dostal.

Sáček se prý jen snažil jednu ze svých nemovitostí, hotel na Lipně, prodat, aby zmizel zápis z obchodního rejstříku, že je kvůli dluhu Radovanovi E. v exekuci. Orbana mu na to prý jako ekonomického poradce doporučil jeho letitý známý Mišík.

"Byl pro mě potenciálně dobrý partner, pokud by dohodil ruského zákazníka," uvedl na Orbanovu adresu Sáček, který mu prý uvedených 60 tisíc dolarů půjčil, aby mohl rozjet podnikání s kávou. Poté se s ním i domluvil na tom, že když mu Orban pomůže urovnat spor s Radovanem E., půjčku nebude muset vracet.

Tento příběh ale nevypadá příliš věrohodně. Sáček přiznal, že Orbana předtím nikdy neviděl a ani si o něm nezjistil žádné reference. Uvedenou takřka dvoumilionovou zálohu mu dal v hotovosti bez jakéhokoliv dokladu.

"Bylo to běžné, i jiné obchody jsem takto uzavíral," dodal. Podle něj bylo dostatečné, že mu Orbana doporučil Mišík, který mu jako bývalý voják dohazoval bývalé vojenské objekty k prodeji.

Jak Mišík, tak Sáček navíc tvrdí, že je případ vykonstruovaný – údajně kvůli tomu, aby se Radovan E. dostal ke svým 40 milionům. Ty mu prý rozhodčí soud přiřkl na základě zfalšovaných dokladů. Sáček výsledky arbitráže napadl u soudu, ten zatím nerozhodl.

"Tento případ je vyvolán nezákonným postupem Policie České republiky na základě lživého trestního oznámení, podaného psychicky nemocným člověkem – panem E.," uvedl před soudem Mišík. A zpochybňuje i odposlechy, které byly prý nasazeny nezákonně.

Sám Mišík se ale vzápětí začal do své výpovědi zamotávat. A nakonec přiznal, že uvedený půlmilion po R. E. skutečně chtěl. "Ale nebylo to vydírání, spíš podvod," řekl s tím, že do vraždy se nikdy nezapojil a nikdy ani nic nedělal pro peníze. "Toto bylo jedinkrát, co jsem uklouzl, mrzí mě to," dodal.

Před soudem měl původně v úterý vypovídat i sám Radovan E.. Ten ale soudu oznámil, že je na dovolené. Soudkyně Pacholíková proto případ odročí zřejmě na konec prázdnin.

Související