Počet nakažených virem HIV se v Česku za posledních pět let zvýšil o tisíc na celkové tři tisícovky. Čísla dál rostou a mezi gayi se už dá mluvit o epidemii. Homosexuální muži tvoří skoro dvě třetiny všech nakažených v Česku. Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) vidí za šířením HIV i dalších pohlavních chorob neinformovanost a lehkovážnost mladých lidí. Zlepšení stavu má přinést mimo jiné akční plán, který ministerstvo vypracovalo pro roky 2018 až 2022.
Nevládní organizace Česká společnost AIDS pomoc tyto kroky nepovažuje za dostatečné a ministerstvu vyčítá, že v oblasti prevence zaspalo a zůstalo především u výzev ke svědomitému používání kondomu. "Ano, kondom zůstává jedním z pilířů prevence, ale pokud chceme epidemii zastavit, škála preventivních prostředků musí být mnohem širší," říká předseda spolku Robert Hejzák.
Jako jednu z cest ke snížení počtu nových případů infekce vidí takzvanou preexpoziční profylaxi, tedy preventivní užívání léků na HIV před případnou nákazou. Češi už tuto možnost mají, musí si ji ale platit sami. Měsíční náklady se mohou vyšplhat až k 20 tisícům. Hejzák chce, aby alespoň nejrizikovějším skupinám hradila tento typ prevence pojišťovna. Náměstkyně Teska Arnoštová to odmítá. "Trochu se mi příčí hradit lék, který bude někdo preventivně užívat, aby mohl hazardovat se svým zdravím," uvedla.
S tím souhlasí i místopředseda Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii Petr Pazdiora. "Preexpoziční profylaxe je nadstavba. Měla by se týkat jen výjimečných situací. Lidé, kteří se na ni spolehnou, přestávají používat prezervativy a roste u nich třeba počet případů syfilidy nebo kapavky," varuje lékař. Dodává, že právě proto, že se virus šíří čím dál víc, je třeba, aby se hlavně promiskuitní gayové chovali zodpovědně. Pazdiora ale souhlasí s Hejzákem v tom, že stát toho dělá v oblasti prevence málo.