Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) budou moci od listopadu vystupovat pod skrytou identitou. Novou pravomoc jim dává novela zákona, kterou ve středu schválili senátoři.

Falešnou identitu budou moci inspektoři používat například při kontrolách předváděcích akcí, autobazarů nebo zastaváren, kde dnes musí ukazovat své občanské průkazy.

"Na předváděcích akcích žádají před vstupem organizátoři běžně občanský průkaz, znají pravou identitu inspektorů a vytvoří si seznam, který si případně rozešlou. A podruhé již inspektora dovnitř nevpustí, protože jejich identita je jim známá," uvedl již dříve k návrhu mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Cílem novely je podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) lepší ochrana inspektorů. Zneužití skryté identity podle něj nehrozí.

"Doklady budou používány jen v naprosto výjimečných případech a budou vydávány vždy jen na konkrétní akci, po které je musí inspektor opět vrátit," řekl Havlíček. Skrytou identitu podle ministra využijí pracovníci ČOI zejména na předváděcích akcích při kontrole obchodních praktik takzvaných šmejdů. Falešnou identitu bude moci používat jen několik inspektorů.

S rozšířením pravomocí inspektorů zásadně nesouhlasí nezařazený senátor Ivo Valenta. "Je to další krok směrem do totalitních dob, který zapadá do trendu opatření současné vlády," řekl Valenta. Podobně zákon kritizoval také Tomáš Grulich (ODS). "Vytváříme další policejní složku a otevíráme Pandořinu skříňku omezování svobody," varoval senátory.

Přístup do uzamčených prostor podnikatele

Inspektoři nově dostanou také možnost vstupovat do uzamčených prostor podnikatele, například při podezření z prodeje padělků. Jedinou výjimkou je jeho obydlí. Při kontrolách v tržnicích se podle inspekce běžně stává, že při kontrole prvního stánkaře kontrolovaná osoba ostatní stánkaře varuje a ti pak zamykají zboží do kontejnerů.

Novela také zpřísňuje podmínky kontrolního nákupu, protože inspektoři ČOI mají v praxi často potíže vyřídit vrácení peněz za kontrolní nákup poté, co jej vrátí.

ČOI by rovněž mohla podle návrhu jednodušeji zjišťovat informace o provozovatelích e-shopů, které nelze běžnou cestou zjistit, a nelze je tedy kontaktovat.

Nově by tak o ně mohla žádat například majitele webhostingových služeb, který by měl ze zákona povinnost jí je poskytnout.

Související