Firma Liglass Trading CZ i přes netransparentní historii získala investice za 11,5 miliard korun v Kyrgyzstánu na stavbu kaskády čtyř vodních elektráren o výkonu 237 megawatt. Zakázka je pro středoasijskou zemi strategická, i proto vyvolalo zjištění, že firma Liglass Trading CZ sídlí v ruině a má falešné reference, skandál. Redakce HN shrnula nejdůležitější otázky a odpovědi.

Kdo jsou manažeři Liglass Trading CZ, kteří dokázali získat investici za 11,5 miliard korun v Kyrgyzstánu?

Podnikatel Michael Smelík působil v několika firmách v Česku i zahraničí, které podnikaly v obnovitelných zdrojích energie. Tvrdí, že naučil jednoho z nejznámějších solárníků v tuzemsku Martina Shenara řemeslo. Smelík také přiznal kontakt na lidi kolem souzeného podnikatele Ivo Rittiga.

Peníze na stavbu elektráren v kyrgyzstánu budu mít z USA i Evropy, tvrdí šéf liglassu 

Projekt v Kyrgyzstánu přímo spadá pod Jiřího Vojtěchovského. Ten dříve působil jako šéf ekonomického odboru v Hospodářské komoře. Kvůli jeho působení na něj Hospodářská komora podala několik žalob, ve sporech ale neuspěla. Vojtěchovský podle Smelíka působí také v arménské společnosti Gidepinvest, která má technologie pro elektrárny vyvíjet. Gidepinvest má také Liglass Trading CZ pomoci v zakázce v Kyrgyzstánu.

Další důležitou postavou je investiční ředitel Liglass Trading CZ Juraj Pavol, na něhož je uveden i přímý kontakt na stránkách společnosti. S médii nechce mluvit, protože proto prý nemá zmocnění. Jak prozrazuje jeho profil na síti Linkedin, v Liglass Trading CZ je pět měsíců, předtím působil v IT firmě Dell EMC či obchodním oddělení Hewlett Packard.

Kde Liglass Trading CZ získá peníze na zakázku?

V tomto bodě je zatím nejvíce nejasností. Smelík tvrdí, že se bude jednat o nebankovní půjčky od jeho obchodních partnerů. Banky mu prý kvůli vysokému ratingu Kyrgyzstánu nepůjčí za výhodných podmínek. Jména partnerů nechce šéf Liglass Trading CZ jmenovat, mělo by jít ale o společnosti z Evropy, USA a Asie. Smelík tvrdí, že prostředky nepůjdou z Ruska ani Číny.

Proč Hrad doporučil Liglass Trading CZ?

Smelík tvrdí, že šli štěstí naproti a Hrad oslovili, jestli by jim doporučení nedal, také se měl chtít svést s prezidentem na jednu z jeho diplomatických misí. Hrad často na lety do zahraničí bere i početnou podnikatelskou delegaci. Mynář tvrdí, že Liglass Trading CZ odkázal na Hospodářskou komoru, která podnikatele má vybírat. Jak ale komora uvádí ve svém vyjádření, Liglass Trading CZ ani Hrad se na ně neobrátily.

Mynář sám přiznal, že o firmě neměl informace předtím, než poslal do Kyrgyzstánu doporučující dopis. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček argumentuje, že jelikož Mynář firmu ani lidi v ní nezná, nemůže mít ve společnosti osobní zájmy. Hrad doteď tvrdí, že chtěl pomoci české firmě a dělá to tak běžně. Mynář pro Neovlivní.cz uvedl, že podobných dopisů s doporučením jako Liglass Trading CZ už poslal přes dvacet.

Proč firma Liglass Trading CZ budí pochybnosti?

Firma Liglass Trading CZ má sídlo v opuštěném a chátrajícím objektu u Železného Brodu. Společnost je navíc velmi malá a s těžko dohledatelnou historií. Její obrat byl dosud v řádu stovek tisíc, naposledy v roce 2014 vykázala milion korun ztráty. Na webu společnosti se navíc objevila nepravdivá partnerství se státními firmami a institucemi. Až na Povodí Labe ale o společnosti další oslovené firmy neslyšely.

Firma Liglass Trading se také u prezentace v Kyrgyzstánu chlubila stavbou vodních elektráren, se kterými nemá nic společného. Dokazuje to fotografie, kterou už 30. června na svých stránkách v rámci tiskové zprávy zveřejnil kyrgyzský Státní výbor pro průmysl a energetiku a na niž ve čtvrtek upozornil server Zanoza.kg.

Co má Liglass Trading CZ společného s firmou Liglass, která je v úpadku?

Společnost Liglass i Liglass Trading CZ mají stejné sídlo a figurovali v nich někteří lidé z Liglass Trading CZ. Společnost Liglass se dostala do potíží kvůli zakázkám v oblasti solárních elektráren. Společnost po Michaelu Smelíkovi převzal jeho bratr René Smelík.

Je zakázka v ohrožení?

Firma ve svém vyjádření uvedla, že novináři svými kritickými články znervózňují partnery firmy a představitele v Kyrgyzstánu. Smelík proto chce jet vášně uklidňovat přímo na místo. Po upozornění Aktuálně.cz a Hospodářských novin na nejasnosti začala kauzu řešit i kyrgyzská média. Smelík to označil za kampaň a snahu konkurence očernit jeho společnost.

Jak chce tedy firma obří vodní elektrárny postavit?

Podle Smelíka je Liglass Trading CZ "manažerskou" firmou, která má stavbu v Kyrgyzstánu řídit a koordinovat. K tomu si najme firmy na samotnou stavbu i k dodávání technologií.

Související